Médiaajánlat
Adatvédelmi nyilatkozat
Impresszum, jogi nyilatkozat
A honlap üzemeltetője:
Webműhely Kft.
Épinfó - Szakmai cikkek
Amire a zöldtető tervezésnél figyelni kell
Standard ismeretek tájépítészek számára
A sikeres zöldtető tervezéshez a magasépítési tervező, a tájépítési tervező és a kivitelezők kooperatív együttműködése mellett a tetőn lévő különleges helyi tényezőket is figyelembe kell venni. A szaktudást elsősorban a tájépítésztől várják el, amely nemcsak a növények betervezésére, hanem az olyan kapcsolódó szakterületekre is vonatkozik, mint például a tetőszigetelés, az öntözés- és vízelvezetés-technika vagy a tetőkonstrukció.
Tető-tényezők
A közvetlen talajkapcsolat nélküli - nem-természetes – helyszínek különleges helyi adottságokkal rendelkeznek: szélsőséges hőmérséklet, sugárzások, szélhatás, mesterséges talajréteg, nem természetes vízelvezetési viszonyok.
Tervezési alapvető ismeretek
Az alkalmazható zöldesítés típusa a tetőkonstrukciótól függ. A melegtetők (nem átszellőző tetők) extenzíven és intenzíven egyaránt zöldesíthetők, míg a hidegtetők (átszellőző tetők), hasonlóan a fordított tetőkhöz, rendszerint csak extenzív zöldesítésre alkalmasak.
1. Statika
Az extenzív zöldtetők rétegsúlya vízzel telített állapotban kb. 80-170 kg/m², míg az intenzív zöldtetők felületsúlya kb. 300 kg/m²-nél kezdődik. A hóteher és az esetleges közlekedési súly külön beszámítandó, a fák és felépítmények - pl. szegélyelemek, pergolák - súlya szintén.
2. Gyökér elleni védelem
A tetőszigetelés egyben gyökéráthatolás elleni védőréteg is, vagy a (nem gyökérálló) szigetelésre külön gyökérálló fólia beépítése szükséges. Németországban pl. a fólia gyökérállóságának az FLL*-zöldtető irányelve vizsgálati eljárásának kell megfelelnie. (*Tájépítési, Környezetfejlesztési és Kutatási Társaság, bejegyzett Egyesület) A gyökéráthatolás elleni védőréteget a zöldtető-rétegrend teljes felülete alá be kell építeni, így a kavicssávok és teraszok alá is.
3. Vízelvezetés
Figyelembe kell venni a zöldtetők lefolyási együtthatóját, ami a rétegrend vastagságával illetve a különböző drénfajták és termékek vízelvezetési teljesítményével függ össze.
4. Tetőlejtés
15°-os lejtéstől konstruktív megoldásokat kell alkalmazni a zöldtető-felépítmény lecsúszása ellen. Intenzív zöldtetőknél a víz-visszatartás érdekében a lejtés nélküli tető kívánatos, extenzív zöldtetőknél viszont - a pangóvíz és az azzal együtt járó lehetséges vegetáció átalakulás miatt - ajánlott a lejtés. Járható és gépjármű közlekedésre alkalmas zöldtető-felépítmények alatt minimum 2-2,5% lejtésről feltétlenül gondoskodni kell.
5. Zöldtető-rétegrend / termékismeret
Mielőtt a rétegrend kiválasztására sor kerülne, meg kell határozni a tető zöldesítés célját és igénybevételét. A vegyes vegetációtelepítésre speciális ültetőközegek állnak rendelkezésre. A tervező feladata, hogy meghatározza az egyes termékek alkalmasságát.
6. Vízellátás, öntözés
Vízcsatlakozási lehetőségre az extenzív zöldtetőkön is szükség van, az intenzív zöldtetőknél pedig, amelyek folytonos vízellátást igényelnek, célszerű automatikus öntöző-berendezés telepítése.
7. Szélszívás / Szélfúvás
Különösen magasabb épületeken a zöldtető-rétegrendet feltétlenül elfúvásbiztosra kell megtervezni. Ez a tető szélein és a sarkokon növénypaplanok és kaviccsal feltöltött gyeprácsok alkalmazásával oldható meg.
8. Biztonság
A balesetmentes munkavégzés feltételeit mindenkor biztosítani kell.
Összefoglalás
A tervezési alapvető ismeretek figyelembevételével, szakszerű kivitelezéssel és fenntartási ápolással tartósan működő zöldtetők hozhatók létre. A tervezők és kivitelezők közötti koordinált egyeztetés ugyancsak a sikeres zöldtető megvalósítás feltétele.
Dr. Gunter Mann, Dittrich Anka
Optigrün international AG
Zöldtető, tetőkert