Utolsó frissítés: 2024-11-15

Szavazás

Segítse munkánkat! Ön mivel foglalkozik?

Tervezés
Kivitelezés
Gyártás - képviselet
Kereskedelem
Építkezem, építkezni fogok
Lakást, munkahelyet rendezek be
Egyéb

Könyv

Kőmunkák a kertben és a ház körül

Épinfó - Aktuális

< >

CULBURB nyílt képzőművészeti pályázat

Hírek 2011. 12. 16.

A KÉK - Kortárs Építészeti Központ a CULBURB projekt keretében pályázatot ír ki képzőművészek és más egyéni vagy csoportos kezdeményezések számára.

A pályaművek megvalósításának helyszíne hat közép-európai, a szuburbanizáció különböző jellegzetességeit felmutató település, Magyarország esetében Délegyháza.

Mindegyik agglomerációs településen öt akupunktúra projekt kerül megvalósításra - akupunktúrán olyan beavatkozásokat értünk, amik minimális eszközökkel generálnak hosszú távú változásokat. Olyan programokra, művészeti alkotásokra, építészeti mikro-fejlesztésekre várunk javaslatokat, amik kis léptékben, helyi, közvetlen kérdésekre reagálnak, a fejlődés hosszú távú aktivitásait a helyi közösségek irányítása alá helyezve, az ő együttműködésükre alapozva. Ezek az akciók lehetnek fizikaiak, anyagtalanok, ideiglenesek vagy állandók és a helyi közösségek bevonásával kell létrejönniük.

  • Regisztrációs határidő: 2012. 01. 10.
  • Leadási határidő: 2012. 01. 31.

További információ, pályázati kiírás, regisztrációs ív:

CULBURB - A SZUBURBÁNUS FEJLŐDÉS KULTURÁLIS AKUPUNKTÚRÁS KEZELÉSE

ÖSSZEFOGLALÓ

A CULBURB a prágai Közép-európai Építészeti Központ (CCEA) kezdeményezésére nemzetközi együttműködésben megvalósuló kulturális városfejlesztési program a középeurópai fővárosok agglomerációjában. A projekt célja olyan művészeti eszközöket alkalmazó beavatkozások megvalósítása, amik a szuburbánus közösségek életére, köztereire alapozva segítik és katalizálják a települések fejlődését, illetve annak vizsgálata, hogy milyen sajátosságokkal bír a szuburbánus fejlődés a régió nagyvárosai körül.

A projekt a 2008-tól 2010-ig zajló Urbanity–Twenty Years Later (Urbanity–Húsz Évvel Később) program folytatása, az ott felépített tudás felhasználásával. A közép-európai nagyvárosok rendszerváltás utáni átalakulását vizsgáló kutatás szintén a CCEA kezdeményezéseként hét fővárosban zajlott. A CULBURB projektben hat város, Bécs, Budapest, Ljubljana, Pozsony, Prága és Varsó szakmai szervezetei, illetve az agglomerációs zónákban elhelyezkedő települések vesznek részt.

A projekt az Európai Bizottság Kultúra 2000 programja támogatásával valósul meg.

TÉMA LEÍRÁS

A 2011-ben induló CULBURB a nagyvárosok agglomerációiban zajló folyamatokra fókuszál. A szuburbanizáció világszerte a szakmai figyelem előterében levő jelenség, aminek meghatározó folyamatai a volt szocialista országok esetében felgyorsított tempóban, két évtized alatt érték utol a több, mint fél évszázada zajló településfejlődési trendeket. A közép-európai városok esetében ez nem csupán az anyagilag stabilizált középosztály kiköltözését, hanem gyakran az elszegényedő csoportok kiáramlását is jelentette. Mindezek mellett a közterek felszámolása, az elzárkózás, a magánszférák védelme és a közösségi tevékenységek alulfejlettsége általános jellemzőjévé vált az újonnan kialakult agglomerációs övezeteknek is.

A kortárs, közösségek bevonását megcélzó városfejlesztés ismert eszközei közé tartozik az “akupunkturális” beavatkozások koncepciója - olyan programok, művészeti alkotások, építészeti fejlesztések megvalósítása, amik kis léptékben, helyi, közvetlen kérdésekre reagálnak, a fejlődés hosszú távú aktivitásait helyi partnerek együttműködésére alapozva. A CULBURB projekt célja olyan hosszú távú kooperációk beindítása, amiket a helyszíni beavatkozások résztvevői indíthatnak el, és amik együtt a saját léptékükön túlmutató hatással bírhatnak majd. A családi házak, ipari parkok, rekreációs zónák és mezőgazdasági övezetek alkotta agglomerációs táj életformáit és közösségi helyszíneit ezek a projektek tárják fel, teszik megérthetővé és megélhetővé és folytathatóvá, hogy alternatívákat lehessen felmutatni a most létező, gyakran kereskedelmi logika által uralt lehetőségek mellett.

A CULBURB PROGRAM KÖZVETLEN CÉLJAI

  • a közösségi élet helyszíneinek megteremtése, aktivitások kialakítása vagy fejlesztése,
  • a közlekedési problémákra adott válaszok keresése,
  • integrált település- és régiófejlesztési stratégiák megfogalmazása,
  • a művészeti alkotások összekapcsolása új közönségekkel és új helyszínekkel,
  • olyan eszközök kifejlesztése, amik máshol zajló kulturális célú köztér- vagy településfejlesztésben is felhasználhatók lesznek.

A CULBURB ÁLTAL ÉRINTETT KÖZÖSSÉGEK

  • szuburbánus közösségek lakói
  • az önkormányzatok döntéshozói
  • településfejlesztéssel, építészettel, köztérrel foglalkozó civil szervezetek,
  • építészek, művészek, akik a köztérrel, a táj és az épített környezet működésével foglalkoznak.

A nyertes pályázatok kiválasztása után az alkotókkal és meghívott szakmabeliekkel közös workshopok során válnak véglegessé a beavatkozások koncepciói, amik ebben a fázisban a helyi partnerek szempontjait közvetlenül is be tudják építeni a megvalósításukba, illetve lehetőség nyílik a tervezetek széles körű megismertetésére.

A CULBURB PROGRAM RÉSZTVEVŐ HELYSZÍNEI ÉS SZAKMAI PARTNEREI

  • Bécs / Ottakring: SOHO
  • Budapest / Délegyháza: Kortárs Építészeti Központ
  • Ljubljana / Zalog: KUD C3
  • Pozsony / Rajka, Rusovce: Centrum Komunitného Rozvoja
  • Prága / Psáry: CCEA
  • Varsó – Miastosfera

A PROGRAM ÜTEMEZÉSE

  • 2012 február-március - a pályamunkák zsűrizése, a résztvevő művészek, építészek kiválasztása
  • 2012 március - előkészítő workshop a kiválasztott résztvevőkkel, szakmai konzulensekkel és az önkormányzatokkal (Bécs)
  • 2012 május - szimpózium a szervezetekkel a megvalósításról (Prága)
  • 2012 év folyamán - településenként 5 akupunktúrás beavatkozás megvalósítása a helyi önkormányzatok és lakosság bevonásával, online adatbázis, példatár fejlesztése
  • 2013 március - záró konferencia, az adatbázis nyilvános nemzetközi bemutatója (Ljubljana)

BEAVATKOZÁSOK

A CULBURB program keretében minden városban öt, összesen tehát 30 projekt valósul meg. Ezek lehetséges, javasolt témái (a helyszínek anyagai minden esetben specifikus kérdéseket is megfogalmaznak):

  • kommunikáció, elszigeteltség és kapcsolatok
  • közlekedés
  • közterek aktiválása, köztéri műalkotások
  • közösségfejlesztés
  • terek fejlesztése, javítása, kialakítása

RÉSZTVEVŐ MAGYAR PARTNEREK

A program magyarországi társszervezője a Kortárs Építészeti Központ. A KÉK független szakmai kulturális szervezet, ami építészettel, urbanisztikával és az emberi környezet kulturális aspektusaival foglalkozik nyilvános programok, oktatás és kutatások formájában. 2006-os alapítása óta az európai szakmai szervezetek hálózatának aktív tagja, több száz programján több, mint harmincezer résztvevő fordult meg. Saját produkcióként, szakmai platformként nemzetközi konferenciák, kiállítások és kutatások kezdeményezője. A KÉK magyar partnerként résztvevője volt a CCEA által koordinált Urbanity - Twenty Years Later programnak.

Délegyháza esetében a pályázat témája és a beavatkozások fókusza az ottani volt sóderbányák és a belőlük kialakult tavak hálózatának környezeti rehabilitációjára és fejlesztésére koncentrál. Az itt együtt élő közösségek, a falu eredeti lakói, az ide kijáró vagy idővel kiköltöző nyaralók, illetve az önfenntartó földművelők keveredő életformái mellett a települések regionális kapcsolatai is fontosak, hiszen a tóvidék több falu külterületeit és lakóövezeteit is összefogja. Az önkormányzat célja olyan stratégia kidolgozása, ami a beavatkozások segítségével egy ökologikus jövőt tud felvázolni az itt élők és az helyi vállalkozások számára, felismerve az ipari tevékenység, az ezáltal okozott környezeti átalakulások, és a helyi civil társadalom és közösségi kultúra együttes potenciáljait.

A JELENTKEZÉS FELTÉTELEI

A PÁLYÁZATRA LEADANDÓ ANYAGOK

  • a javaslat tartalmi összefoglalója: maximum 1800 leütésnyi szöveg ami leírja a projekt alapvető koncepcióját és a megvalósítás eszközeit. Illusztrációk, vázlatok és diagramok vagy legfeljebb 3 perces video anyag mellékelhetők. A javaslat terjedelme két A4 lap, pdf formátumban, maximum 4 MB méretben.
  • kitöltött regisztrációs ív
  • a pályázók önéletrajza, legfeljebb 700 leütés terjedelemben
  • a megvalósítás költségvetési vázlata

HATÁRIDŐK

A helyszínek részletes dokumentációja és a pályázat anyagai a www.culburb.eu weboldalról letölthetők. Egy csapat több helyszínre is pályázhat, helyszínenként legfeljebb egy, összesen tehát 6 pályamunkával. A munkák megvalósítására 2012 március és 2013 március közötti időszakban kerül sor.

A kiválasztott csapatok 500 EUR honoráriumot kapnak. Az utazás és megvalósítás költségeit a szervezők vállalják. A kiválasztott pályázók 2012 márciusában Bécsben előkészítő workshopon, és 2013 áprilisában Ljubljanában a projektekt összefoglaló konferencián vesznek részt.

Forrás: Kortárs Építészeti Központ

< >
Kapcsolódó katalógus oldal(ak):
Újdonságok
Ipar- és képzőművészek

Aktuális - Hír, cikk, ajánló

Építésügyi jogszabály változások

Építési jog 2024. 10. 08.

2024. október 2-án számos építésügyi jogszabály módosult, vesztette hatályát, illetve új jogszabályok léptek hatályba. A jelenlegi és a várható jogszabály változásokról az alábbi oldalakon lehet tájékozódni

Szakkönyv

Tedd a helyére! - A rend lelke, a lélek rendje

Lakberendezés 2024. 09. 18.

Milyen a rend, amikor a dolgok valóban a helyükön vannak? Egyáltalán hol van a bútoraink, a tárgyaink, kedves holmijaink valódi helye, és hol vagyunk a rendezkedés folyamatában mi magunk, akik ezt meghatározzuk? A tér-lélek-tan szemlélet jegyében született könyv a harmónia és a rend megteremtésének lehetőségein kalauzol végig

Szakcikk

Mikor válasszunk tolóajtót, rejtett ajtót, technikai ajtót?

Nyílászárók 2023. 05. 03.
Egy lakás berendezése során rendkívül fontos, hogy a megfelelő belső nyílászárókat válasszuk ki. Lényeges szempont a praktikusság, a gazdaságosság és nem utolsósorban az esztétikum. Nézzük meg, hogy mikor milyen belső ajtókat érdemes választanunk

Szavazás

Segítse munkánkat! Ön mivel foglalkozik?