Médiaajánlat
Adatvédelmi nyilatkozat
Impresszum, jogi nyilatkozat
A honlap üzemeltetője:
Webműhely Kft.
Épinfó - Aktuális
Könnyebb a légzés az új maszkokban
Kényelmesebb, nem párásodik
Továbbfejlesztette a légzésvédő porálarcokat az amerikai 3M. Az új maszkok kényelmesebbek, jobb kilátást biztosítanak és alacsonyabb légzési ellenállásúak. Számos területen, ahol a légzésvédők mellett szemvédelem is kötelező, ott a védőszemüveg párásodásának csökkentése munkavédelmi okokból is fontos szempont.
A porvédő álarcok egyik tipikus felhasználási területe az építőipar, de általában is célszerű maszkot viselni mindenütt, ahol a levegő porszennyezettsége jelentős. A porálarcok és különböző szűrők a dolgozóknak gyakran nélkülözhetetlenek, de nem mindegy, mennyire kényelmesek, jól használhatók.
Miben mások a 3M Aura 9300+ porálarcok?
Alaposan tesztelt
Bevezetés előtt az új maszkokat Európa 11 országában tesztelték, köztük Magyarországon is. A tesztelésben résztvevő dolgozók véleménye szerint az új típusokat egyszerűbb és gyorsabb felvenni, jobban, stabilabban illeszkednek az archoz, kényelmesebbek, nem zavarnak a védőszemüveg viselésében, könnyebb bennük a légzés és fejpántjuk is tartósabb.
Munkáltatóknak is haszon
Az alapvetően szilárd részecskék és nem illó folyadékok ellen védelmet nyújtó Aura 9300+ nemcsak a dolgozóknak, de a munkáltatóknak is jelentős előnyökkel jár. A kényelmesebb, könnyebben használható maszkokat a dolgozók szívesebben hordják, akár egész nap nem veszik le, könnyebben betartják a vonatkozó munkavédelmi szabályokat. A megbetegedések, balesetek és a védőeszköz hiánya miatt kiszabott bírságok száma ezzel jelentősen csökken. A dolgozók egész napos komfortjának növekedésével termelékenységük, hatékonyságuk is nő. A fentiek alapján az új maszkok bevezetése egy vállalkozásnál igen hamar megtérül, és az alkalmazottak pénzben nehezen kifejezhető lojalitását is növeli.
Könnyed lélegzet
Az Aura 9300+ szűrők átlagos légzési ellenállása FFP1,2 és 3 kategóriákban 77, 68 és 63 százalékkal jobb a szabványban meghatározott határértéknél. Ez a gyakorlatban fontos különbség, hiszen míg más maszkokban kifejezetten fárasztó lehet a belégzés − ami nehéz fizikai munkánál egyre zavaróbb és hamar a teljesítőképesség rovására megy –, a 9300+ sorozatú álarcokról használója szó szerint megfeledkezik, mivel a légzésben nem akadályozza, és különleges kialakításának köszönhetően a helyesen feltett maszk a látótérbe sem lóg be.
Ugyanez a helyzet a hőháztartással is. A porvédők alatt azért van meleg, mert a kifújt levegő általában nem tud elég gyorsan távozni. Minél gyorsabb a légcsere, a maszk annál lassabban melegszik fel. A kilégzőszeleppel ellátott Aura légzésvédő hatékony hő- és páraelvezetéssel hűvösebbé és kényelmesebbé teszi a maszk viselését.
Építőipar
Cement
Az építőipar egyik legfontosabb por formájú alapanyaga a cement, melyet a habarcs és a beton mellett számtalan formában használnak. Kevésbé köztudott, hogy a cement amilyen elterjedt és megszokott, annyira veszélyes is. Az igen finom, por formájú cement alapanyaga a mészkő, az agyag, a homok és a vasérc, melyek külön-külön kevésbé károsak, mint ahogy a megkötött, vagy vízben oldott cement is viszonylag veszélytelen az egészségre. A problémákat elsősorban a nyers cementpor okozza. A legszélesebb körben használt szürke, úgynevezett „portland” cement, valamint a burkolásoknál, szigeteléseknél, díszítőelemeknél használt „fehér cement” és más, speciális cementfajták egyaránt egészségkárosítók.
A cement erősen alkálikus kémhatású, így irritálja a bőrt és a nyálkahártyát. Az egészségre gyakorolt hatása eltérő, attól függően, hogy a cementpor-szemcsék közvetlenül a bőrrel érintkeztek vagy belélegeztük. Ha zsákokba csomagolt anyagokkal dolgozunk, mindkét változat elkerülhetetlen, ami a cementtel foglalkozásszerűen dolgozóknál védelem nélkül igen gyakran okoz megbetegedést, például porbelégzés miatt kialakuló tüdőbetegséget (pneumoconiosis). Ennek során a por a hörgőkbe kerül, mely változásokat okoz a tüdő szövetében és ennek eredményeképpen alakul ki a rendellenesség. A tünetek és a tüdőbetegség súlyosságának mértéke függ a porszemcsék típusától, mennyiségétől, méretétől és a belégzés időtartamától. Óvintézkedések nélkül a cementkeverékek alkalitása és a bennük található kromátok allergiás reakciót okozhatnak a bőrön, a légutakban, valamint az orr, a száj és a torok nyálkahártyáján.
A cementport – a dohányzáshoz hasonlóan – a torokrák egyik előidézőjeként is számon tartják, mely betegséget az átlagosnál sokkal gyakrabban diagnosztizálják építőipari alkalmazottaknál. Bár a manapság használatos porextrakciós műveletek és eszközök csökkentették a nagyobb szemcsék levegőbe kerülését, az igazán veszélyes finom por (melyek átmérője kevesebb mint 10 mikrométer) továbbra is a levegőben marad.
A leggyakoribb portland cement esetében a lebegő részecskéknél az egészségügyi koncentráció-határérték 5 mg/m³. Vagyis ha a cementpor már látható a levegőben, akkor az egészségügyi határértéket biztosan többszörösen meghaladja! Épp ezért a cementtel végzett munkánál, például amikor vízzel keverik, FFP1 vagy FFP2 védelmi szintű részecskeszűrő félálarc viselése javasolt. E célra (a koncentráció függvényében) 3M Aura 9312+ FFP1 NR D és 9322+ FFP2 NR D védelmi szintű részecskeszűrő félálarcok alkalmasak.
Vaspor és gőzök
Az építőiparban szintén igen gyakori tevékenység − leginkább épp a betonozás során − a vasszerkezetek építése. Itt a betonvasakon szinte mindig jelenlévő rozsdapor, illetve a vas csiszolása, vágása közben keletkező fémpor, és a hegesztés során felszabaduló gázok jelentenek egészségügyi veszélyt. Ezeket a veszélyeket azonban különbözőképpen kell kezelni.
A vasszerkezetek szerelése, vágása, csiszolása esetén elegendő valamilyen − a koncentrációnak mindenkor megfelelő − részecskeszűrő félálarc viselése, jellemzően a 3M Aura 9312+ FFP1 NR D típus ajánlható. A hegesztésnél felszabaduló gázok és füst azonban ennél lényegesen veszélyesebbek, a konkrét munkától és technológiától függően ott szűrt, illetve nyomott levegős légzésvédelemre is szükség lehet.
Forrás: GOLD Communications Kft.
Cement