Médiaajánlat
Adatvédelmi nyilatkozat
Impresszum, jogi nyilatkozat
A honlap üzemeltetője:
Webműhely Kft.
Épinfó - Aktuális
Hogyan teljesítheti Magyarország az Európai Uniós direktívákat?

Épületenergetikai programok és az Új Széchenyi Terv
Az Európai Unióban kiemelten kezelik az energiahatékonysággal összefüggő kérdéseket, így az épületenergetikával kapcsolatos követelmények szigorodtak az elmúlt időszakban. A direktívák szerint 2018-tól a közintézményeknek alacsony energiafogyasztásúaknak kell lenniük, 2020-tól pedig valamennyi új épületnek a közel nullenergiás körbe kell tartoznia. A cél, hogy az épületek energiafelhasználása jelentősen csökkenjen, ugyanakkor növekedjen a megújuló energiák – nap, szél, földhő – használata. Ezáltal jelentősen nőhet az épületenergetikai felújítások száma, és erősödhet a megújuló energiák piaca.
A magyar épületállomány energetikai állapota az EU-átlagnál rosszabb, ezért azok átalakítása, korszerűsítése különösen jelentős potenciált jelent az energetikai területen. Ma a Magyarországon felhasznált összes energia 40%-át az épületeinkben használjuk el (ennek egyharmadát a nem lakáscélú ingatlanok – irodák, gyárak, iskolák, kórházak – teszik ki), s ennek mintegy kétharmada a fűtés és a hűtés számlájára írható. Az épületek fűtése az egyik legnagyobb CO2 kibocsátó.
Az épületszektor energetikai korszerűsítésének jelentőségét támasztja alá az a tény, hogy ebben a szektorban lehet a leginkább költséghatékony módon energia-megtakarítást elérni. Az épületenergetika az Európai Unió egyik fő prioritási területe is, mert bizonyítottan ez az a terület, ahol a leghatékonyabban lehet a klímavédelmi célokat teljesíteni.
A kormány 2011-től az Új Széchenyi Terv részeként átfogó épületenergetikai programot tervez indítani, melynek célja az épületek energetikai korszerűsítése, az energiahatékonyság, valamint a megújuló energiaforrások alkalmazásához történő hozzájárulás. A tervezett programok egységes keretbe kívánják foglalni a lakóépületek, a középületek és egyéb épületek energiahatékony fejlesztését, a megújuló energiaforrások épületekben való alkalmazását, a felújítást és az energiahatékony újépítést. A komplex épületenergetikai program több elemből áll, s a finanszírozási (támogatási programok), a szabályozási (előírások, szabályozások) és a tudatformálási-ismeretadási alprogramokat összetetten, egymásra épülően tartalmazza.
Az Új-Széchenyi Terv kiváló lehetőséget teremt arra, hogy az ágazatban elinduljon a fejlődés, hiszen az új projektek több megrendeléshez juttattatják a vállalkozásokat. A beruházások között várhatóan lesznek olyanok, amelyeknek nagy az élőmunkaigénye, ez pedig jótékonyan hat a foglalkoztatásra.
Az előírt Európai Uniós célok teljesítéséhez kapcsolódóan az immár harmadik alkalommal megrendezésre kerülő CEP Clean Energy & Passive House Expo kiemelten foglalkozik többek között az épületek energiahatékony építésével, felújításával, zéró energiafelhasználású és passzívházakkal, energia tanácsadással, épületautomatizálással, gépészettel és facility managementtel. A kiállítás és a párhuzamosan megrendezésre kerülő szakmai konferenciák a fenntartható építészet kiemelkedő eseményévé váltak. A rendezvény október 19-20-án a Material Event Centerben kerül megrendezésre, mely alapkoncepciója “az építkezéshez és lakberendezéshez mindent egy helyen megtalál”, vagyis mindent, amire a pincétől a padlásig egy épületben szükség lehet.
További információk: www.cep-expo.hu
Forrás: REECO Hungary Kft.
Alternatív, megújuló energia hasznosítás
Környezetbarát termékek, technológiák