Médiaajánlat
Adatvédelmi nyilatkozat
Impresszum, jogi nyilatkozat
A honlap üzemeltetője:
Webműhely Kft.
Épinfó - Aktuális
„Itt fogunk lakni!” - A környezettudatosság mára már nem álom
Átadták az ország első online, zöld építészeti pályázatának díjait
Budapest, 2011. április 20. – Ünnepélyes keretek között tartott szakmai fórumon adták át tegnap az „Itt fogunk lakni” elnevezésű rendhagyó építészeti pályázat díjait. A Budapesti Ingatlan Hasznosítási és Fejlesztési Nyrt. tavaly decemberi felhívására több mint 70, kizárólag elektronikus formában benyújtott pályamunka érkezett. Az eseményen építészeti jövőképről, aktuális trendekről szóló kerekasztal-beszélgetést tartottak a környezettudatosság és fenntarthatóság jegyében neves szakemberek részvételével.
Az elmúlt évtizedben Budapesten radikálisan csökkent a megfelelő minőségű építési telkek kínálata, ezért a családi házra vágyó famíliák jelentős része az agglomerációban keresett és talált megoldást. A fővárosi telekpiac versenyképességének fenntartása érdekében a Budapesti Ingatlan Hasznosítási és Fejlesztési Nyrt. (BIF) nagy volumenű lakóingatlan-fejlesztésbe kezdett a III. kerület testvérhegyi részén Harsánylejtő Kertváros néven. A cég 39 hektáros területen három ütemben közel 180 építési telket alakít ki és kíván értékesíteni az elkövetkező öt évben. A BIF célja, hogy a természeti adottságokhoz és a terület elhelyezkedéséhez méltó, igényes lakókörnyezet jöjjön létre modern és kifejezetten környezettudatos építészeti megoldások felhasználásával.
„Itt fogunk lakni!” – koncepció, célok és eredmények
A Harsánylejtő-projekthez, mint Budapest legkiterjedtebb területű és egyben a Budai Hegyvidék egyetlen szervezett, kertvárosi fejlesztéséhez szorosan kapcsolódva formabontó pályázati felhívás látott 2010 végén napvilágot, amely nagy port kavart építészeti körökben. Az „Itt fogunk lakni!” mérföldkő a pályázatok sorában: konszenzust keresett a megbízó, a beruházó, az önkormányzat és a tervezői elit között, valós szakmai párbeszéd alapjait fektette le.
A pályázat további céljai és várt eredményei:
- Megismerteti a jelenlegi építész társadalom gondolkodását egy „egyszerű” tervezési feladat, egy családi ház megalkotásának vonatkozásában,
- Válaszokat ad olyan aktuális és „divatos” kérdésekre, mint fenntarthatóság, energiahatékonyság, zöld építészet,
- Szerteágazó megoldásokat kínál egy igazán nívós környezet kialakítására, amely ötvözi egyben a magyar tradíciókat, az egyéni formai megoldásokat, a jelenlegi és jövőbeli hazai közízlést,
- A díjazott és a legsikerültebb, ajánlott pályázatok széleskörű publikálása kapcsán elősegíti, hogy a nagyközönség megismerhesse az építész szakma elképzeléseit és a fejlesztés során megjelenő telekvásárlók (megrendelők) és a pályázók (építészek) egymásra találását.
A pályázat lebonyolítása is rendhagyónak minősült. A pályázatokat kizárólag elektronikus formában lehetett benyújtani és az értékelést követően a kiíró a projekt honlapján a nagyközönség számára is hozzáférhetővé tette a díjnyertes és a zsűri által legjobbnak ítélt terveket. (www.harsanylejto.hu)
Fókuszban: rendszerelvű gondolkodás, környezettudatosság és komplex szemléletrendszer
A felhívásra rekordszámú, 73 pályamű érkezett, amelyek között a passzívházaktól egészen az interaktív rendszereket használó high-tech megoldásokig találunk kimagasló munkákat. A pályázatokat olyan neves szakemberekből álló zsűri bírálta el, mint
- Angel Gábor, a BIF Nyrt. vezérigazgatója,
- Ábrahám Péter, a III. ker. Önkormányzat képviseletében,
- Bojár Iván András, az Octogon főszerkesztője,
- Nobilis Kristóf, a BIF Nyrt. igazgatótanácsának elnöke, és
- Dr. Reith András a Magyar Környezettudatos Építés Egyesületének (HuGBC) alelnöke.
A pályázat díjazottjai:
- díj: Reisz Ádám
- díj: Kállay Gábor
- díj: Tarkó Edit és Miklós Zoltán (megosztva)
További kiemelt, támogatott tervek: Bors András, Fernezelyi Gergely, Gerő Balázs, Nagy Sándor, Rétfalvi Donát DLA, Rustinczky László.
A számos pályamunka közül a zsűri azokat a terveket emelte ki, amelyek túlléptek a sematikus megoldásokon és valódi választ adtak a modern kor összetett kihívásaira. A bírálat során elsődleges szempont volt, hogy a pályamű megfelel-e a települési fenntarthatóság komplex szemléletrendszerének. Érvényesülnek-e azok a tervezési elvek, amelyeknek köszönhetőn egy új építészeti minőség jelenik meg. Az esztétikai szempontok és funkcionalitás mellett a környezettudatosságra és a rendszerelvű gondolkodás megjelenítésére került a fő hangsúly.
„A BIF kiemelten fontosnak tartja, hogy a pályaművek kezeljék a környezettudatos építészet kérdéseit és előremutató megoldásokra adjanak javaslatokat. E rendhagyó és újszerű kezdeményezés, amelyhez kiváló szakmai partnereket sikerült megnyernünk, bebizonyíthatja, hogy lehetséges ma Budapesten és Magyarországon abszolút környezettudatos, fenntartható, modern, a természetközeli és városi építészeti hagyományokat újszerűen ötvöző családi otthonokból egy Kertvárost létrehozni.” – nyilatkozta Angel Gábor, a BIF Nyrt. vezérigazgatója, a zsűri elnöke.
„A beérkezett pályázatok nagyon magas száma méltó bizonyítéka annak, hogy hazánkban is kezd kialakulni az a tervezői elit, amelyik megtanulta és készség szinten használja a legmodernebb tervezői irányelveket. A beérkezett pályaművek színvonala a világ bármely pontján megállná a helyét.” – állapította meg Dr. Reith András, a Magyar Környezettudatos Építés Egyesületének alelnöke, a bíráló bizottság tagja.
A Flórián Udvarban tartott rendezvényen Vogl Artemon, a Szép Házak folyóirat főszerkesztője által vezetett szakmai kerekasztal során a résztvevők /Angel Gábor vezérigazgató (BIF), Dr. Reith András alelnök (MKÉE), Perényi Tamás tanszékvezető (BME Lakóépület Tervezési Tanszék), Ábrahám Péter, a III. kerületi Önkormányzat képviseletében) a környezettudatos építkezés hazai szabályozásáról, az építészeti és épületenergetikai megoldások esztétikai vonatkozásáról és a jelenlegi magyarországi közízlésről, aktuális trendekről ill. jövőképről beszélgettek.
Konklúzióként megállapítható, hogy a magyar ingatlanpiac, ugyan némi késéssel, de követi a környezettudatos építés irányelveit. Az álmodozás korszakából kilépve, végre hazánkban is lehetőség nyílik számunkra az egyéni esztétikai szempontok érvényesítésén túl igazán egészséges körülmények között élni.
Forrás: Weber ShandwickIngatlan