Médiaajánlat
Adatvédelmi nyilatkozat
Impresszum, jogi nyilatkozat
A honlap üzemeltetője:
Webműhely Kft.
Épinfó - Aktuális
Legrand - Fél évszázada kapcsol itthonról az otthonokba
50 esztendeje nyitotta meg kapuit a Legrand hazai gyára Szentesen
A napokban ünnepelte fél évszázados fennállását a szentesi Legrand gyár. A villamos rendszerek és informatikai hálózatok világszintű szakértőjeként ismert cég jogelődjeivel együtt lassan 100 éve működik Magyarországon. A Legrand csoport 70 országban van jelen gyártóként, 31.000 alkalmazottat foglalkoztat és több mint 180 országban értékesíti termékeit. A Moholy-Nagy Művészeti Egyetemmel közösen március végén szakmai köröknek szóló design pályázatot és a műkedvelő nagyközönség részére kiírt fotópályázatot hirdettek meg. A beérkező pályamunkákat neves, független szakmai zsűri bírálja el az elkövetkező hónapok során.
Ünnepélyes keretek között ünnepelte 50 éves hazai működését az egykori Kontakta, majd Kontavill néven ismert Legrand a budapesti Iparművészeti Múzeumban. A széles és prominens körben tartott sajtótájékoztatón részt vett többek között René Roudat, a Francia Köztársaság Magyarországi Nagykövete, Kopek Gábor, a MOME rektora, a Magyar Képzőművészek és Iparművészek Szövetségének tagja, Román Sándor, táncművész, koreográfus, érdemes művész, az ExperiDance Táncszínház művészeti vezetője.
Az esemény nyitóakkordja René Roudat szinte tökéletes magyarsággal tartott beszéde volt, amelyben méltatta a Legrand magyarországi leányvállalatának kiemelkedő eredményeit az elmúlt 50 esztendőre vetítve. Ezt követően Károlyi László, a vállalat vezérigazgatója röviden bemutatta a cég jelentős mérföldköveit, fejlesztéseit és díjait 1961-től napjainkig, s egyben beszélt az elkövetkező évek főbb célkitűzéseiről is.
Mérföldkövek
1961-ben indult a gyártás Szentesen, az egykori mezőgazdasági területen lévő kisvárosban. 1988-ban a felbomló budapesti KONTAKTA nagyvállalat egyik jogutódjaként a Kontavill Villamosszerelési Vállalat önállósult.
1992 decemberétől a cég a Legrand Csoport leányvállalataként működött tovább, 12,3 millió db termék piaci bevezetésével a háta mögött. Többszörös névváltozást követően 2004 óta a vállalat Legrand Magyarország Villamossági Rendszerek Zrt. néven folytatta tevékenységét.
A vállalat életében az elmúlt 19 év rendkívül gyümölcsöző és eredményekben gazdagnak minősül, hisz 1993-2010. között 12,4 milliárd Ft beruházás valósult és mintegy 25 ezer óra képzésben vehettek részt a dolgozók. A cég a ’90-es évek legnagyobb termékfejlesztésében, az Athena projektben is részt vett. 2001-től a gyártásban a vállalat egyre több nemzetközi projekt nyertese, amely a gyártás export részének a növekedését jelentette, elsősorban az innovatív megoldásoknak köszönhetően.(Lean, Kaisen stb.) 2004-től a kereskedelmi és marketing tevékenység folyamatos megújításával, új piaci szegmensek megcélzásával a vállalat menedzsmentje a hazai értékesítést 2007-re újból nyereségessé tette.
Innovatív szemlélet, új stratégia – rendkívül széles termékpaletta
A Legrand Zrt. értékesített termékválasztéka Magyarországon ma már a kapcsolók és csatlakozóaljzatok mellett egészen az épületautomatizálás (pl. intelligens megoldások), energiaelosztási rendszerek (4000A-ig) ill. strukturált hálózatok telepítéséig terjed.
A Legrand célja a korszerű technológia bevonásával egyszerűen szerelhető és használható termékek előállítása, amelyek garantálják a hatékony, időtakarékos munkavégzést. A csúcstechnológiát képviselő termékek mindegyike tükrözi a formatervezés aktuális trendjeit is.
A termékek nemcsak az energia hatékony működést és az otthonok kényelmét szolgálják, hanem irodák, munkahelyek, ipari létesítmények, sőt egyes szegmensek (pl. kórházak) villamos berendezéséhez is komplett megoldást jelentenek.
Szentesen, a Szerelvény Divizíó részeként, egyre több termék fejlesztése és gyártása valósul meg, elsősorban az európai piacokat célozva meg. A csapat regionális projekteket irányít, a termékfejlesztési tevékenységet a cég a Legrand vállalatcsoport többi tagjával összhangban és együttműködésben végzi. A fenntartható fejlődés alapelvei itt is érvényesülnek, a felhasználástól az azt követő újrahasznosításig. A szentesi fél évszázados tapasztalaton és korszerű ismereteken nyugvó műszaki munka színvonalának legbeszédesebb bizonyítéka nem csupán a piaci siker, hanem az elnyert díjak, a 25 szabadalom, 2 használati minta és 42 formatervezési ipari mintaoltalom is.
2008-től a Legrand az épületek villamos és digitális adatátviteli infrastruktúráinak világszintű szakértőjeként is számon tartott a hazai piacon.
A vállalat székhelye Szentes, ill. országosan a budapesti 800 m2-es kereskedelmi iroda áll a hazai üzleti partnerek rendelkezésére.
A Legrand Csoport elkötelezett a fenntartható fejlődés mellett. Mind Csoport szinten, Magyarországon, a Legrand számtalan olyan akciót szervez, ill. adja ezekhez a nevét, amelyek célja a környezettudatos fejlesztés és gyártás, a munkavállalók egészségének megőrzése és az elektromosság hatékony felhasználásának támogatása. (Pl. lakások támogatása, árvízkárosultak megsegítése, sporttámogatás, munkavállalók egészség felmérése, oktatások támogatása stb.)
A 2009-2010-es időszak a Legrandnak is okozott némi nehézséget, ennek ellenére a válság alatt is eredményesen tudott működni: árbevétele 17 milliárd Ft, a foglalkoztatottak létszáma 520 fő és a nehéz gazdasági helyzet ellenére 2010-ben 514 m Ft beruházást hajtott végre elsősorban a termékfejlesztésben, amely területen a mérnökgárdát is bővítették.
KAPCSOLJ és EXPONÁLJ A JÖVŐRE! - Innovatív design és fotópályázat
Az Iparművészeti Múzeumban tartott ünnepi eseményen kihirdették a Legrand és a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem közösen jegyzett szakmai köröknek szóló „Kapcsolj a jövőre!” c. design pályázatát és a fotózni vágyó műkedvelő közönség részére kiírt „Exponálj a jövőre!” című fotópályázatot. A beérkező pályamunkákat neves, független szakmai zsűri bírálja el az elkövetkező hónapok során:
- Domán Rajmund, díjnyertes formatervező
- Károlyi László, a Legrand Zrt. vezérigazgatója
- Kopek Gábor, a MOME rektora, a Magyar Képzőművészek és Iparművészek Szövetségének tagja, a stuttgarti Merz Akadémia, a groningeni Minerva Akadémia és a berlini Universität der Künste vendégprofesszora
- René Roudat, a Francia Köztársaság Magyarországi Nagykövete
- Román Sándor, táncművész, koreográfus, érdemes művész, az ExperiDance Táncszínház művészeti vezetője
A nyertesek 2011. szeptemberében vehetik át a főnyereményt ünnepélyes keretek között.
A pályázat részletei az alábbi linken olvashatók: www.legrand50.aktivitas.hu
Forrás: Weber Shandwick
Villamos szerelvények, csatlakozó aljzatok