Médiaajánlat
Adatvédelmi nyilatkozat
Impresszum, jogi nyilatkozat
A honlap üzemeltetője:
Webműhely Kft.
Épinfó - Szakmai cikkek
Mikor válasszunk tolóajtót, rejtett ajtót, technikai ajtót?
Egy lakás berendezése során rendkívül fontos, hogy a megfelelő belső nyílászárókat válasszuk ki. Lényeges szempont a praktikusság, a gazdaságosság és nem utolsó sorban az esztétikum. Nézzük meg, hogy mikor milyen belső ajtókat érdemes választanunk.
A legtöbb embernek a beltéri ajtókról a hagyományos nyíló ajtó jut eszébe, nem véletlenül, rengeteg háztartásban találkozunk ezzel a megoldással. Azonban a nyíló ajtóval van egy komoly fenntartása a modern belsőépítészetnek, mégpedig a túlzott helyigény. Gondoljunk bele, hogy mennyi hely szükséges ahhoz, hogy egy nyíló ajtót nyissunk, zárjunk, az ajtó szélességétől függően akár egy négyzetméternyi helyet is elvehet az otthonunkból. Ezt a problémát kiválóan orvosolhatjuk egy modern tolóajtóval.
Milyen tolóajtók vannak?
Tolóajtóból is többféle megoldás áll a rendelkezésünkre. Az egyik a falban futó tolóajtó, ez a nyílászáró nyitott állapotában “eltűnik” a falban. Nyilván ehhez előzetesen komolyabb beavatkozás szükséges, vagyis le kell bontani a falat, majd újra felhúzni és beépíteni a tokrendszert. Fontos, hogy olyan szakember végezze el a tolóajtó beépítését, akinek megvan a megfelelő szakképzettsége, tapasztalata, különben lötyögni fog az ajtó és repedések keletkezhetnek a falfelületen.
A falban futó tolóajtónak több komoly erénye is van: egyrészt a hagyományos nyíló ajtóhoz képest helyet szabadít fel a nyitás-csukás során, másrészt az a falfelület is felszabadul, amely mögött eltűnik a tolóajtó.
Szerencsére arra is van megoldás, ha a kiszemelt falat nem lehet megbontani (pl. statikailag nem bírná el a beavatkozást), ilyenkor jön a falra szerelhető, fal mellett futó tolóajtó. Ebben az esetben ugyan “elveszítjük” azt a falfelületet, amire ráfut az ajtó, ám a térnyerés így is jelentős lesz a hagyományos, nyíló ajtóhoz képest. De vannak további lehetőségek a tolóajtóban, amikor elsősorban nem a lakás kicsi, hanem egy olyan belsőépítészeti problémát kell megoldanunk, amire a legjobb megoldás egy speciálisan kialakított tolóajtó.
Előfordulhat például, hogy az átlagosnál jelentősen nagyobb nyílástávolságot kell áthidalnunk: a teleszkópos tolóajtóval akár 4,7 méter távolságot is gond nélkül, szépen, esztétikusan és gördülékenyen zárhatunk, nyithatunk. A megoldás lényege, hogy az egymással párhuzamos irányban futó ajtószárnyak ugyanabban a vájatban helyezkednek el. Ezzel nappalikat, ebédlőket vagy tárgyalótermeket zárhatunk, nyithatunk. Két tér egymásba nyitása, szűkítése sem okoz gondot, ha teleszkópos tolóajtóban gondolkozunk. Ennél a terméknél az ajtótokba két 40 mm vastag ívelt tolóajtószárny csúszik. Ezt speciális kétkerekes csúszókocsikkal lehet elérni, amelyeket kifejezetten az ívelt sínen való futásra terveztek, s amelyek képesek mozgásukat bármely hajlásszöghöz alkalmazni.
És a belsőépítészeti lehetőségek nem állnak meg a teleszkópos tolóajtónál, hiszen akár ívelt tolóajtó mellett is dönthetünk, ezzel az ajtóval két legyet üthetünk egy csapásra: megoldódik a terek egymásba nyitásának és zárhatóságának problémája, belsőépítészetileg pedig becsempészünk egy gyönyörű formát, ívet, ami meghatározza a térelrendezést. És arra is van lehetőségünk, hogy épületgépészetet helyezzünk el a tolóajtó falban megbúvó tokrendszerében. Vagyis ugyanabban a falszakaszban, amelybe beépítjük a tokot, egyben fényforrásokat, termosztátokat, kapcsolókat és telefonvezetékeket telepíthetünk.
A tolóajtó, a rejtett ajtó és a technikai ajtó egyaránt megfelelnek a modern belsőépítészeti irányzatok kívánalmainak. Vagyis legyenek dizájnos, tartós és könnyen kezelhető eszközök. De nem mindegy, hogy tolóajtót, rejtett ajtót vagy technikai ajtót szükséges beszerelnünk.
A tolóajtók vásárlása számos előnnyel járhat, amelyek közül néhány a következő:
- Több helyet biztosít: a tolóajtók kisebb helyigénnyel rendelkeznek, mint a hagyományos ajtók, mivel az ajtólap a fal mellett tolódik el. Ezért a tolóajtók nagyszerű választásnak bizonyulnak olyan helyiségekben, ahol a hely korlátozott, mint például a fürdőszobákban, WC-kben vagy a gardróbszekrényekben.
- Stílusos megjelenés: a tolóajtók modern és elegáns megjelenést kölcsönöznek otthonodnak. A különböző anyagokból, mint például a fa, az üveg, a műanyag vagy a fém, készült tolóajtók széles választékban kaphatók, így biztosan találsz olyat, amely megfelel az otthonod stílusának.
- Könnyen használható: a tolóajtók általában könnyen használhatók, mivel csak oldalt kell tolni az ajtólapot, hogy beléphessünk vagy kiléphessünk. Ez különösen hasznos lehet olyan helyzetekben, amikor mindkét kezünk foglalt, nincs mivel kinyitni az ajtót.
- Csendesebb működés: a tolóajtók általában csendesebbek, mint a hagyományos ajtók, mivel nincs ajtóforgó, ami nyikorgást vagy kopogást okozhat.
A rejtett ajtók vagy tapétaajtók előnyei:
A tapétaajtó vagy rejtett ajtó szinte észrevétlen marad, belesimul a falba és csak egy egész vékony légrés marad az ajtó és a keret között. Ezek az ajtók tökéletes megoldást nyújthatnak egy esztétikailag igényes, modern otthonban. A letisztult, modern belsőépítészeti stílus előszeretettel nyúlt vissza olyan klasszikus megoldásokhoz, mint a rejtett ajtó, ami úgy kapcsol össze egymás mellett elhelyezkedő helyiségeket, hogy zárt állapotban szinte észrevétlen marad. Több megoldás is rendelkezésünkre áll egy rejtett ajtó kapcsán, az igényes gyártók a megvalósításban a tökéletes technikai kivitelezés mellett komoly hangsúlyt helyeznek arra, hogy esztétikailag is maximálisan a falba simuljon az ajtónk.
A rejtett ajtó kiválasztása során érdemes figyelembe venni, hogy milyen méretű, funkciójú helyiségben szeretnénk elhelyezni. Tisztában kell lenni a nyitásiránnyal, a szükséges ajtó méretével és a szoba stílusával, színvilágával is. Akár lakberendező, belsőépítész segítségét is igénybe vehetjük.
A technikai ajtó segítségével olyan helyiségeket, kis méretű tárolóhelyeket zárhatunk le, ahol épületgépészeti eszközöket, mérőórákat stb. tartunk, amelyek szükségesek az épület működtetéséhez. Ezekre a kis helyiségekre jellemző, hogy nem kell napi szinten hozzáférnünk, viszont időről időre (pl. leolvasás, karbantartás, szerelés) fontos, hogy kényelmesen megközelíthetők legyenek. A technikai ajtó annyiban hasonlít a rejtett ajtóhoz vagy a tapéta ajtóhoz, hogy diszkrét, esztétikailag és geometriailag is belesimul a falba, viszont nem célja, hogy emberek közlekedjenek rajta, vagyis méretében jóval kisebb is lehet, mint egy hagyományos tapétaajtó.
Forrás: www.eclisse.hu/hu