Médiaajánlat
Adatvédelmi nyilatkozat
Impresszum, jogi nyilatkozat
A honlap üzemeltetője:
Webműhely Kft.
Épinfó - Szakmai cikkek
Nagyátmérőjű vb. mikrocölöpök készítése épületek közelében, vagy épületen belül
A jelenlegi gazdasági helyzetben kevés gyártó engedheti meg, hogy a meglévő termelőkapacitását egy teljesen új egység hozzáépítésével bővítse. Sokkal általánosabb a már meglévő, üzemelő gyártócsarnokok átépítése, felújítása, akár a folyamatos termelés fenntartása mellett. Az ilyen átalakítások a mérnöki találékonyságot is megdolgoztatják, s komoly kihívást jelentenek a szakma jeles képviselői számára is.
De most nézzük milyen építő- vagy építészmérnöki kérdések merülnek fel az ilyen beruházások kapcsán. Talán az első, ami mindenkinek eszébe jut, vajon milyen többletterheléseket jelentenek majd az új berendezések a régiekhez képest és hol adódnak át ezek a terhek az alaplemezre? Mennyire vannak ezek a lekötési pontok összhangban a régi már meglévő lekötésekkel? A válasz a legtöbb esetben az, hogy a terhek nagyobbak és a két gép terhelésének átadása között nincs hasonlóság. Tehát az első dolgunk, hogy előszedjük az alapozási terveket, ha még fellelhetőek és megvizsgáljuk a jelenlegi alapozás és az új szerkezet kapcsolatát. Általánosságban elmondható, hogy az esetek nagy részében ezek a berendezések érzékenyek bármilyen süllyedésre, kifejezetten az egyenlőtlen süllyedésekre. A működésük során keletkező elmozdulások akár komolyabb üzemzavarokat is okozhatnak, ami pedig a termelés részleges leállását, ezáltal bevételkiesést okoz.
Tehát célszerű kellő biztossággal és odafigyeléssel megvizsgálni ezeket az eseteket, és ha kell teljesen új alaptesteket építeni. A pontszerű terhelések esetén célszerű – különösen magas talajvíz esetén - a cölöpalapok kialakítása, de megoszló terheléseknél a cölöpöket lemezalappal kombinálva jelentős süllyedéscsökkentés érhető el. Ebben az esetben viszont sokszor nem elegendő a kisátmérőjű mikrocölöpök alkalmazása, mert azok csak kisebb terheket tudnak elviselni. A dinamikus hatásoknak, rezgéseknek kitett szerkezeteket az alapozási szerkezet tömegének változtatásával, növelésével lehet hatékonyan elhangolni.
Cölöpalapok alkalmazása esetén felvetődik egy másik kérdés is, a kivitelezhetőség. Az utóbbi 10-15 évben igencsak elterjedt CFA cölöpözési módszer, a technológiából adódóan nagy (30t, 50t, de akár 80t súlyú) gépeket is jelenthet, nem beszélve arról, hogy a rendelkezésre álló 4-7 m-es belmagasság sem elegendő.
Az ilyen és ehhez hasonló problémák megoldása céljából a Sycons Kft. 2012-ben beruházott egy GEAX DTC-30 típusú kompakt cölöpfúró berendezésre. A gépet kifejezetten a szűk helyen való munkavégzésre fejlesztették ki. Mindössze 3 m-es munkaszélességet és 4 méteres belmagasságot igényel az akár NA600-as fúrt cölöpök 14m mélységig történő kivitelezéséhez. Súlya közel 9 t, ami a gumilánctalpon elosztva nem okoz károkat a meglévő padlószerkezetben.
A technológia főbb lépései:
- pontra állás;
- furat készítése (talajvíz alatt zagy, vagy védőcső védelme mellett mélyítjük a furatot);
- vasszerelés (a teljes vasalás darabokban készül, s a furatban összeállítva kerül leengedésre);
- betonozás, talajvíz esetén a víz alatti betonozás szabályainak megfelelően
A teljes művelet cölöpönként 4-6 órát vesz igénybe a helyszíni körülményektől függően. A gépről munka közben készített videó az alábbi oldalon érhető el:
Sycons Kft.
http://www.sycons.hu/sycons_aktualitasok
Mélyépítés