Médiaajánlat
Adatvédelmi nyilatkozat
Impresszum, jogi nyilatkozat
A honlap üzemeltetője:
Webműhely Kft.
Épinfó - Aktuális
Pecha Kucha Night Budapest vol.17 & New Tech Meetup Birthday
Nagyot csapott a télvégi állóvízbe a Budapest New Tech Meetup harmadik szülinapja, amelyet - tavalyhoz hasonlóan - a Kortárs Építészeti Központ népszerű sorozatával, a Pecha Kucha Night-tal közösen ünnepeltek. Múlt szombaton több mint 700 érdeklődő gyűlt össze a Merlinben, hogy építészeti, design-, informatikai és technológiai újdonságokról értesüljenek első kézből.
A szervezők ígéretéhez híven mindkét oldal ütős előadókkal készült. Nagy öröm, hogy egy ilyen hibrid közönség nyitottan áll a legkülönbözőbb területekről érkező előadások előtt, s a szlogent, miszerint "nem egymás földre küldése, hanem inspirálása a cél", sikerült közösen megvalósítani. Mind a Meetupot, mind a Pecha Kuchát általánosan jellemzi az oldott hangulat: a bárpultnál az előadók közvetlenül megszólíthatók, ezért születhetnek a rendezvényeken olyan könnyen személyes és szakmai kapcsolatok.
Az előadások sorát Terebessy Tóbiás (Medence Csoport) nyitotta. A Medence Csoport neve leginkább a Sziget fesztiválról lehet ismerős, hozzájuk köthetők például a Labirintus és a Medúza installációk. A csapat szerteágazó munkásságát jellemzi az április elejére tervezett MCSX Varieté programsorozat a Trafóban. Mázsa Péter a Nyissz képviseletében a nyílt szabványok helyzetéről számolt be Magyarországon. Többéves előkészítői munka után 2010 januárjától életbe lépett az a törvény, amely lehetővé teszi nyílt informatikai szabványok megjelenését és széleskörű használatát. Csillag Katalin és Gunther Zsolt, a 3h építésziroda vezetői az elmúlt pár év építészeti terveiből válogattak, köztük egy - nemzetközi pályázaton díjazott - koppenhágai múzeumterv is szerepelt. Legutóbb átadott épületüket pedig már fotókkal tudták bemutatni (budapesti Mozgásjavító Általános Iskola). Balog Juli (Medimass) egy intelligens sebészeti eszközről, a valós időben végezhető diagnosztikai eljárásról tartott előadást. Maga az eljárás kifejezetten ötletes: egy elektromos késsel "megvágott" szövet füstjének(!) statisztikai analizálásával törekszenek a megvágott szövet típusának meghatározására. Kendik Géza építész az A4 Stúdió Építésziroda képviseletében az építészeti tervpályázatok utóéletéről beszélt. Előadásának különleges aktualitást adott az, hogy a szentendrei temetőre készített tervük a World Architecture Festival rangos nemzetközi zsűrijének elismerését is kiváltotta.
Papp Gábor, a Kitchen Budapest kutatója, a szünet utáni első előadó élő programozással (live coding) rukkolt elő. A VJ-seknél vagy médiaművészeti performance-oknál megszokhattuk már, hogy az előadó munkáját (a laptop képernyőjét) nem látjuk a vásznon, csak magát a vetítést, a produktumot. Ennek a problémának a megoldására fejlesztették ki a Fluxus programozási környezetet: a Fluxusban a vetítésben a kód is megjelenik, amelyet az előadó éppen módosít, átír, programoz... Magony Zsuzsanna divattervező az ARKA kollekcióját mutatta be. Munkái többfunkciós ruhadarabok és kiegészítők, amelyek átalakíthatók és így a nagyvárosi életmódhoz többféle módon alkalmazkodhatnak. Maróy Ákos (Tyrell corporation) a Metaverse Exchange Protocol kidolgozásának folyamatáról számolt be, amellyel a különböző virtuális világok közötti átjárhatóság problematikája oldódik meg. Csík-Kovács Zoltán, Gálik Györgyi egy szerethető, kedves éjjeli lámpáról, a Nighmo-ról vetítettek. Ez a szilikonpuha, "fehér jóság" csak sötétben működik, és mozgásra kapcsol be, finom, diffúz fényt árasztva. A boldog Nighmo-tulajdonosok tehát egy éjjeli felébredés során megkímélik magukat a szembe vakító lámpagyújtástól és az ágy sarkában való orraeséstől. Utolsó előadóként Barczi Imre (blog.hu) egy rendkívül különleges témáról, az "állambiztonsági szolgálat gépi nyilvántartását tartalmazó 18 mágnesszalag lementésének technikai történetéről" számolt be mint a projekt informatikus szereplője és egyben civil megfigyelője.
A hangulat már az előadások alatt is jó volt, utána a hajnalig tartó bulin pedig sikerült ezt tovább fokozni.
Forrás: Kortárs Építészeti Központ