Médiaajánlat
Adatvédelmi nyilatkozat
Impresszum, jogi nyilatkozat
A honlap üzemeltetője:
Webműhely Kft.
Épinfó - Aktuális
Tavaszi Építészeti Fesztivál, nyitó konferenciái az Olasz Kultúrintézetben
- március 5.: Magyar Építészek III. Világtalálkozója „Olimpia – Hagyomány, válság, kiút” (MÉK: 3 pont)
- március 6.: MÉSZ Nemzetközi Építészkongresszus „nagy építészet kontra jó építészet” (MÉK: 3 pont)
Közép-Európa legnívósabb építészeti konferenciái nyitják a Magyar Építőművészek Szövetsége által 2010-ben harmadik alkalommal meghirdetett Tavaszi Építészeti Fesztivált, amely március 5 és június 5 között gazdag programmal várja a szakmát.
Konferenciák, kiállítások, díjátadók, magyar és nemzetközi eredmények bemutatói biztosítják idén ismét, hogy a tavasz az építészetről is szóljon.
Budapest, 2010. február 15. - Az idei Fesztivál program-kínálata ismét sokszínűre sikerült: a magyar építésztársadalom legalább 10-%-ának érdeklődésére számot tartó, 1000-1200 látogatót váró, nyitó szakmai konferenciák mellett, idén is sor kerül az egyik legrangosabb állami építészeti díj, az Ybl Miklós-díj átadására.
A Magyar Építőművészek Szövetsége által 2008-ben életre hívott tavaszi programsorozat célja idén is, hogy a kelet- és nyugat-európai építészetet és szakembereket közelebb hozza egymáshoz, fórumot nyisson eredményeik kölcsönös megismerésére.
Nemzetközi kapcsolatok Magyarország pozíciójának erősödéséért
Az elmúlt évek Budapesten szervezett nemzetközi eseményeinek, valamint a nemzetközi szervezetekkel, de legfőképpen az Nemzetközi Építész Szövetség (UIA) kiépített aktív kapcsolatnak köszönhetően, az építészet területén is egyre inkább előtérbe került a nemzetközi együttműködés jelentősége. A nívós programok hozzájárultak Magyarország elismertségének növeléséhez és egyúttal teret biztosítottak a nemzetközi kulturális kapcsolatok építésének.
A kapcsolatépítés és együttműködés biztosítja a kelet és nyugat határmezsgyéjén fekvő Budapest számára, hogy kiváló elhelyezkedését kihasználva, a két kultúra összekötésével méltán pályázhasson a régió kulturális központjának szerepére.
Ezt a tendenciát tovább erősíti Magyarország 2011. évi Európai Uniós elnöksége. Az építészet területén az erre való felkészülést jelentik az idei Tavaszi Építészeti Fesztivál programjai is.
Az eseménysorozaton éppúgy megtalálhatóak évek óta a nemzetközi munkákat bemutató kiállítások és konferenciák, mint a magyar építészet eredményeit megismertetni és elismertetni szánt programok.
Nyitó konferenciák az Olasz Kultúrintézetben - „Olimpia – Hagyomány, válság, kiút”
Harmadik alkalommal kerül megrendezésre idén március 5-én, az Olasz Kultúrintézetben, a Magyar Építészek Világtalálkozója, amelynek témája a hagyomány, válság, kiút mottó köré csoportosított gondolatokkal próbálja megközelíteni egy lehetséges budapesti Olimpia rendezését.
A neves magyar és külföldi előadókat felsorakoztató konferencia azt járja körül, hogy már egy Olimpiára való felkészülés milyen építészeti, infrastrukturális és gazdasági előnyökkel jár a résztvevő városok számára, milyen kihatással lehet ez Magyarországra és Budapestre. Mindezzel a szakma fel kívánja hívni a döntéshozók figyelmét Budapest stratégiai fejlesztésének fontosságára.
A téma érdekességét adja, hogy az Olimpia rendezési lehetősége olyan orientációs pontot adhat Magyarországnak, mint a Pécs Kulturális Főváros mozgalom, vagy a Duna-menti országok építészeti együttműködése, a rendezvény előkészítése a 2011-ben Magyarország Európai Unió soros elnökeként megrendezendő nemzetközi EFAP kongresszusnak.
„nagy építészet kontra jó építészet”
Minden korábbinál gazdagabb a 7. Nemzetközi Építészkongresszus idei programja, amelynek alapgondolata „nagy építészet kontra jó építészet” kérdésköre. Ezt segít megalapozni az építészkongresszusok első női előadója, Petra Čeferin, ljubljanai professzorasszony. Magyarország képviseletében, Nagy Tamás a fiatal építészek beavatásáról ad elő.
A sztárok sorát Edouardo Souto de Moura nyitja meg, aki Álvaro Siza tanítványaként és munkatársaként vált világhírűvé. A bemutatkozó két fiatal olasz építészre, Maurizio Bradaschiára és Davide Macullóra éppúgy az elmélyültebb, kisebb projektek jellemzőek, mint arra a Tony Frettonra, aki építész körökben az egyik legfelkapottabb Londoni tervezőnek számít.
Edouard François építészete nagyon más: izgalmas, polgárpukkasztó és rendkívül szórakoztató. A sztárok sorát az a 2009-ben 70 éves Heinz Tesar zárja, akit aligha kell a magyar közönségnek bemutatni. A nap végén Ráday Mihály mutatja be a kongresszus helyszínét, az 1865-től 1902-ig a Magyar Országgyűlés Képviselőházaként szolgáló Ybl-palotát.
Kortárs magyar építészet Párizsban
Kiállítások, előadások, workshopok és filmvetítéseken keresztül első alkalommal kerül bemutatásra a mai magyar építészet minősége, sokszínűsége Párizsban, március 16 és 31 között. A program-sorozat célja bemutatni a kortárs magyar építészetet és forrásait, kapcsolatait a film- és képzőművészethez, a városfejlesztéshez, valamint párhuzamokat keresni a francia és a magyar építészet között.
A kiállítási anyagok között megtalálható lesz a magyar organikus építészetet, az új-ornamentika jegyeit magukon viselő kortárs épületeket és a mai magyar, valamint a XX. sz. eleji magyar építészetet bemutató anyagok, illetve kiutazik Párizsba a 2009. évi Budapest Építészeti Nívódíj pályázati anyaga is. A Párizsban bemutatásra kerülő anyaggal még 2010-ben Budapest után a kolozsvári szakmai közönség is megismerkedhet.
A magyar építész társadalom lerója adósságát: Posztumusz Ybl Miklós-díjakat ítéltek oda
A tavasz eseményei között mindig kiemelt jelentőségű az egyik legrangosabb állami építészeti díj, az Ybl Miklós-díj átadás, amelyre idén ismét a március 15-i nemzeti ünnep apropóján kerül sor. Idén azonban a június 5-ig, a balatonlellei III. Graphisoft Építészregattáig tartó program-sorozat különlegessége a Posztumusz Ybl Miklós-díjak átadása.
Ferkai András, Dévényi Tamás és Winkler Barnabás alapos előkészítő munkája és a MÉSZ javaslata alapján, valamint a Nemzeti Építészeti Tanács egyetértésével idén a magyar építésztársadalom méltatlanul elfeledett jeles magyar építészekkel szemben róhatja le adósságát. Az 1953-ban alapított Ybl Miklós-díjat 2010. április 6-án, Ybl Miklós születésnapján, 17, 1953 és 2000 között alkotó építész posztumusz kapja meg.
A Tavaszi Építészeti Fesztivál programjai
- március 5. – Magyar Építészek III. Világtalálkozója
- március 6. – MÉSZ Nemzetközi Építészkongresszus
- március 15. – Ybl Miklós-díj átadása
- március 16-31. – Kortárs magyar építészeti Fesztivál Párizsban (Párizs, Budapest, Kolozsvár)
- április 6. – Posztumusz Ybl-díjak átadása
- április 10. Ybl Miklós – építészek, építőmesterek IX. ünnepe
- április: UIA Vision and Strategy bizottság ülése; Európai Építészetpolitikai Fórum közép-kelet európai regionális konferencia; „Az építészet tere” – hallgatói ötletpályázat a Pollack Mihály tér hasznosítására; Műemlékvédelem és környezettudatosság konferencia
- június 5. – „Az olimpia és a balatoni fejlesztések” konferencia
- június 5-6. III. Graphisoft Építész Regatta, kísérő kiállítás: Brick Award 2010
További információ: www.meszorg.hu , www.tervlap.hu
Forrás: Build-Communication Kft.