Utolsó frissítés: 2024-11-15

Szavazás

Segítse munkánkat! Ön mivel foglalkozik?

Tervezés
Kivitelezés
Gyártás - képviselet
Kereskedelem
Építkezem, építkezni fogok
Lakást, munkahelyet rendezek be
Egyéb

Könyv

Kőmunkák a kertben és a ház körül

Épinfó - Aktuális

< >

Nincs új a nap alatt

Hírek 2009. 09. 29.
A tapolcai újtemetőben épülő kápolna tervezett kupolája
A tapolcai újtemetőben épülő kápolna tervezett kupolája

Mióta az ember épít, a kupoláknak kitüntetett szerepe van az általuk lefedett tér kihangsúlyozásában, a helyhez kapcsolódó kultusz, vallás iránti tisztelet felkeltésében. Éppen ezért egy kupola mindig az adott kor építészetének, technológiájának kimagasló teljesítménye, a korábban épített kupolák építési elveinek továbbvivője, újrafogalmazása.

Szép példa erre a Tapolcán, az újtemetőben épülő kápolna kupolája, amely a korszerű, flexibilis Duratherm építési rendszerből épül, de technológiájában visszanyúlik a régi korok zseniális vívmányaihoz.

A XV. században Filippo Brunelleschi építette a firenzei Santa Maria del Fiore templom kupoláját különleges falazási eljárással, körgyűrűs bordázattal és ami akkoriban egyedülálló volt, a szerkezet ideiglenes alátámasztása, beállványozása nélkül – szinte a levegőben.

Ugyanez a megoldás tükröződik a tapolcai kupola építésében. Brunelleschi a fektetett téglasorok közé szakaszonként élére állított téglákat rögzített, melyek, mint egy-egy könyvtámasz összefogták a frissen közéjük falazott téglaíveket. Ha egy téglasor körbe ért és a falazó habarcs megkötött – ez akkoriban egy hétbe tellett – a létrejött körgyűrű már összeboltozódva, szilárdan állt.

A Duratherm falazó idomok gyártástechnológiája lehetővé teszi, hogy minden idom a félgömb alakú kupolában elfoglalt helye szerinti mérettel és oldalszögekkel készüljön. Az idomokban kialakított lyuk-rendszer bevasalva és kibetonozva egy szilárd vasbeton „szövetvázat” alkot. ( A szövetszerkezet éppenséggel magyar tradíció, gondoljunk csak Sámsondi Kiss Béla, Párkányi Mihály, Szövényi Sándor és még sok más magyar építész munkásságára ). Minden sor tartalmaz hat darab „könyvtámaszt” melyek már a felettük lévő sor merevítői.

A római Pantheon építésekor a belső felületet alkotó kazetta elemeket is pontosan egymáshoz illeszkedően faragták ki, kifelé szélesedő fugákkal, melyeket cementhabarccsal töltöttek ki. A kazettákat beemelésük és kibetonozásuk közötti időre ideiglenes visszahorgonyzással látták el. Ugyanez a megoldás köszön vissza a Duratherm elemek ideiglenes összekapcsolásánál. Az építőnek itt könnyebb dolga van, mert az elemek anyaga könnyűbeton, a kapcsokat egyszerűen belekalapálják az idomokba.

A Duratherm építési rendszer nemrég „érkezett haza” Amerikából, ahol Boronkay Gábor okl. építőmérnök szabadalma alapján évi 300.000 m2 kapacitással gyártják. 30 cm falvastagsággal U=0,19 W/m2K hőátbocsátási szerkezet építhető, mely tulajdonság már a passzív házak követelményértékét „súrolja”.

A tapolcai kápolna tervezője Erdélyi Balázs okl. építészmérnök. A terv koncepciójában érvényesültek a korábbiakban leírtak, azaz az ősi építészeti elemek modern eszközökkel, anyagokkal való újragondolásának szándéka. Építészeti megjelenésében is a hagyományos architektúra és a korszerű kivitelezési gyakorlat egysége jelentkezik. A kápolna szervesen hozza létre a földi élet befejezésének helyszínét. A tervező tudatosan szakít a kiüresedett klisékkel, anyag és színválasztással. Az életet színházként értelmezve teremti meg az utolsó szín – pozitív, a tragédiát feloldó – kulisszáit. Térkoncepciója szervesen alkalmazza a magyar templomépítészet ősi alapjait – a centrális tér a legelső templomépítéseket, a kerek templomokat idézi, a szakrális tér kelet-nyugati szervezése és a délre nyíló bejárat pedig a román kori építészet óta kíséri egyházi épületeinket.

A kápolna építtetője a tapolcai Római Katolikus Plébániahivatal. A területet Tapolca Város Képviselőtestülete bocsátotta az építkezők rendelkezésére és anyagi eszközökkel is támogatja a magánemberek adakozásából megindított építkezést.

Az építkezés szeptember végén kezdődik, a szerkezetet két hét alatt építik össze. Érdemes megnézni!

Boronkay Gábor, Erdélyi Balázs

Forrás: Duratherm System Kft.

< >
Kapcsolódó katalógus oldal(ak):
Építési rendszerek

Aktuális - Hír, cikk, ajánló

Építésügyi jogszabály változások

Építési jog 2024. 10. 08.

2024. október 2-án számos építésügyi jogszabály módosult, vesztette hatályát, illetve új jogszabályok léptek hatályba. A jelenlegi és a várható jogszabály változásokról az alábbi oldalakon lehet tájékozódni

Szakkönyv

Tedd a helyére! - A rend lelke, a lélek rendje

Lakberendezés 2024. 09. 18.

Milyen a rend, amikor a dolgok valóban a helyükön vannak? Egyáltalán hol van a bútoraink, a tárgyaink, kedves holmijaink valódi helye, és hol vagyunk a rendezkedés folyamatában mi magunk, akik ezt meghatározzuk? A tér-lélek-tan szemlélet jegyében született könyv a harmónia és a rend megteremtésének lehetőségein kalauzol végig

Szakcikk

Mikor válasszunk tolóajtót, rejtett ajtót, technikai ajtót?

Nyílászárók 2023. 05. 03.
Egy lakás berendezése során rendkívül fontos, hogy a megfelelő belső nyílászárókat válasszuk ki. Lényeges szempont a praktikusság, a gazdaságosság és nem utolsósorban az esztétikum. Nézzük meg, hogy mikor milyen belső ajtókat érdemes választanunk

Szavazás

Segítse munkánkat! Ön mivel foglalkozik?