Médiaajánlat
Adatvédelmi nyilatkozat
Impresszum, jogi nyilatkozat
A honlap üzemeltetője:
Webműhely Kft.
Épinfó - Aktuális
A londoni megaberuházás környezetkímélő aspektusai és látványos megoldásai
Heathrow 5. terminál
A 2008-ban átadott londoni Heathrow repülőtér 4,3 milliárd fontos beruházási költségű, 5-ös termináljának acélszerkezete egyetlen éjszaka alatt megépült úgy, hogy az az utasforgalmat nem zavarta. Nagy-Britannia legnagyobb, mégis környezetkímélő építészeti projektjét Richard Rogers tervezte.
Az 5-ös terminál megépítése azért vált szükségessé, mert az eddig használt négy terminál már kicsinek bizonyult az évi 67 millió utas kiszolgálására, a terek szűkek és kényelmetlenek voltak, illetve az épületek, a forgalom akadozásának elkerülése érdekében folyamatos korszerűsítésre szorultak. Az Egyesült Királyság elsődleges és legfontosabb repülőterének új épülete, amelyet a British Airwaiys gépei használnak, évi 30 millió utas befogadására képes.
Az 50 futballpálya nagyságú komplexumot, amelynek építésén 60 000 szakember dolgozott - köztük a Ruukki munkatársai is - II. Erzsébet királynő adta át.
De nem ez az egyetlen repülőtér Nagy-Britanniában, amely a Ruukki anyagainak felhasználásával épült: Londonban a Gatwick, a Stansted és a Luton, valamint a doncaster-i és a newcastle-i. Sőt számos további, nagy forgalmat lebonyolító nemzetközi repülőtéren találkozhatunk a cég modern acélszerkezeteivel pl. Svédországban, Norvégiában, Oroszországban, Lettországban, Litvániában, Finnországban.
Tervezői kihívások: látvány és funkcionalitás
A Stirling-díjas Sir Richard Rogers által tervezett, harmonikus, ugyanakkor modern vizualitást tükröző épületről, amely minden részletében megfelel a XXI. századi építészeti kihívásoknak, a Guardian brit újság építészeti rovatának riportere így nyilatkozott: „a leglélegzetelállítóbb emberalkotta terek egyike a modern Nagy-Britanniában”.
A mintegy 40 méter belmagasságú, 30.000 m² üvegfelülettel körbevett terminál két melléképületével (5B, 5C) Anglia legnagyobb szabadonálló épülete. A tervezői koncepció legfontosabb eleme az átláthatóság volt, ami legfőképpen nem az egyébként lélegzetelállító kilátására, de az épületen belüli mozgásra is érvényes. Az óriási üvegfelületek nem csak a kifutókra és a repülőkre nyújtanak kiváló panorámát, de a Windsor kastélyra és az új Wembley stadionra is, ugyanakkor a hatalmas belső légtér lehetővé teszi, hogy az utasok könnyedén eljussanak a becheckolástól a repülőig. A terminál zökkenőmentes működéséért és az utasok kényelméért az építkezés folyamán speciális szerkezeti- és borítóelemeket alkalmaztak. Az épületszerkezetnek nem csupán tökéletes szélellenállást és hangszigetelést kellett produkálnia, de a nagy üvegfelületek miatt a hőszigetelés megoldása is feladat volt.
Szerkezetépítés a Ruukkival
A 396 m hosszú, 176 m széles és 40 m magas épülethez alkalmazott teherhordó szerkezeti elemek lehetővé tették, hogy az utasforgalom megzavarása nélkül, egy éjszaka alatt az épület teljes váza felépülhessen. Az előgyártott szerkezetek, a rácsos tartószerkezet és a hegesztett szelemenek helyszíni felállítása nagyban hozzájárult a terminál gyors felépítéséhez. A Ruukki által szállított acélvázak további előnye volt, hogy a minőségi megmunkálásnak köszönhetően nem kellett a szerkezetet elfedni, azaz az épület váza egy az egyben látható maradhatott. A Ruukki az elmúlt évek legsikeresebb brit tetőszerkezet- és burkolat kivitelezőjével, a Prater Ltd.-vel dolgozott együtt, így a design- és a szerkezeti munkálatok is csapatmunkában folytak. Az összesen 20 projekten együtt dolgozó szakemberek, tanácsadók és építészek, az 5-ös terminál munkálatai mellett a Ruukki ProRoof előregyártott tetőpaneleinek felhasználásával felújították a 3-as terminál 6-os számú hangárját is.
Környezetbarát repülőtér
A tervezés során azonban az építészek nemcsak a vizuális megjelenést, de az ökológiai terhelést is figyelembe vették. Az új terminál fűtési energiájának 85 százalékát a régi terminálok fűtőműveinek, valamint a repülőtér erőművének hő-melléktermékéből fedezik.
A vízfelhasználás területén a tervezők még ennél is környezettudatosabb megoldást választottak. Az 5-ös terminál mintegy 70%-kal kevesebb vizet használ fel a hagyományos vízellátó rendszert kiegészítő, a terminálépület 10 focipálya nagyságú tetejére hulló esővíz több mint 80%-át hasznosító esővízkezelő rendszernek köszönhetően.
A londoni Heathrow 5-ös termináljának felépítése a kivitelezés során Nagy-Britannia legnagyobb építészeti projektjévé vált. A British Airport Authority szerint a T5 tervezésekor a fő cél az utazási élmény újradefiniálása volt. Az új terminál nem csak az utasforgalom könnyebb kezelését teszi lehetővé, de olyan építészeti látványosságot is nyújt, amely kevés van a világon.
Az 5-ös terminál számokban
- 396 m hosszú, 176 m széles, 40 m magas
- 30.000 m² üvegfelület, ebből 5.500 m² üvegpanel
- 20.000 m²-nyi bolti terület, 112 üzlet és étterem
- 6 kötöttpályás vonat és metro állomás
- 140 check-in pont, 96 csomagleadó pont
- 20 biztonsági pont
- 2 poggyászkezelő rendszer – 12.000 poggyász/óra kapacitással
- 18 km szállítószalag
- 2,3 millió m IT kábel
Ruukki Hungary Kft. - www.ruukki.com/hu
Forrás: Build Communication Kft.