Médiaajánlat
Adatvédelmi nyilatkozat
Impresszum, jogi nyilatkozat
A honlap üzemeltetője:
Webműhely Kft.
Épinfó - Aktuális
Az ingatlanpiac helyzete és kilátásai
2008. októberi felmérések alapján
(Kivonatos közlés, a teljes anyag megtekinthető itt)
A GKI Gazdaságkutató Zrt. 2000 tavasza óta szervez negyedévenkénti felméréseket a vállalatok, az ingatlanfejlesztők és –forgalmazók, valamint a lakosság ingatlanpiaci terveinek, szándékainak és kilátásainak feltérképezése céljából. A kutatás az AL Holding ingatlanfejlesztő valamint az Ingatlan és Befektetés című szakfolyóirat szakmai támogatásával folyik. A GKI és az AL Holding fővárosi ingatlanpiaci indexe szintetizálja az egyes részpiacok (a lakás-, az iroda-, üzlethelyiség- és a raktárpiac) várható helyzetét, s ezzel összefoglaló képet ad az ingatlanpiacról. Az index és a részindexek a piaci szereplők jövőbeli kilátásait és várakozásait jellemzi.
A jelen kutatás során nyert adatok értékelésénél figyelembe kell venni, hogy a válaszokat hogyan érinthették a magyar pénz és tőkepiacon október közepétől bekövetkezett rendkívüli fejlemények. Az ingatlanfejlesztéssel és ingatlanforgalmazással foglalkozó cégek válaszai jellemzően a negatív fordulat előtt érkeztek (a körükben történt megkérdezés időszaka: október 1-3.), míg a vállalatok válaszai (október 6-20.) részben, a lakosság válaszai (október 20-22.) teljesen már a fordulat utáni időszakból valók.
A GKI - AL Holding fővárosi ingatlanpiaci indexének értéke 2008. októberében –15,1. A kilátások – a júliusi javulás után – számottevően romlottak, s lényegében visszatértek az egy évvel ezelőtti szintre. (Ha az ingatlanos cégek körében végzett felmérés október végén készült volna, akkor az indexek számszerűségükben vélhetően még alacsonyabbak lennének.)
A júliusi igen kedvező várakozásokat tehát elsöpörte a globális pénzügyi válság szele.
A hagyományosan legpesszimistább megítélésű lakáspiacon nagyon differenciálttá váltak a várakozások. A lakossági várakozások október végére határozottan, „történelmi” minimumszintekre romlottak. A legnagyobb kilátás-romlás az irodapiacon következett be, párhuzamosan a növekvő kihasználatlansággal. Az üzlethelyiség-piacon októberben sem változtak a kilátások, míg a raktárpiacon valamelyest javultak. A telekpiac az egyetlen szegmens, ahol némi túl-kereslet érezhető, ez a közeljövőben minden bizonnyal csökken.
Irodapiac
A fővárosi irodapiacon az első félévben erős volt a fejlesztési tevékenység, a harmadik negyedévben azonban kissé csökkent az ez irányú aktivitás. A bérbeadás azonban csökkent az előző és az egy évvel korábbi negyedévhez képest is. Mindebből logikusan következik, hogy a kihasználtsági ráták a főváros minden piaci szegmensében csökkentek. A pesti oldalon relatíve nagyobb, a budai oldalon valamivel kisebb a kihasználatlanság csökkenése az előző – 2008. júliusi – megkérdezéshez képest.
A fővárosi irodák kihasználtsága
| A típusú (%) | B típusú (%) |
Pesten | 80 (83) | 78 (82) |
Budán | 84 (85) | 82 (84) |
Zárójelben az előző – 2008. júliusi - felmérés adatai
Az irodapiac helyzetének megítélése országos átlagban nem sokat változott. Budapesten javult a helyzetértékelés, míg Nyugat-Magyarországon éppen fordítva. A keleti országrészben változatlan megítélésekkel találkoztunk. A fővárosban a válaszadók 41%-a túlkínálatról, 55%-a kiegyensúlyozott piacról számolt be.
Nyugat-Magyarországon továbbra is erősebb, Kelet-Magyarországon enyhébb túlkínálat érezhető. Az átlagos kihasználtsági ráta nyugaton 76%, míg keleten 80% körüli.
Az ingatlanfejlesztő és -forgalmazó vállalkozások a következő tizenkét hónapban a nyugati régióban a túlkínálat némi enyhülésére, Kelet-Magyarországon lényegében változatlan piaci helyzetre, a fővárosban a túlkínálat határozott erősödésére számítanak.
Üzlethelyiségek
A kereskedelmi ingatlanok piacán az utóbbi időben lassult a cserélődés üteme, de folytatódott az üzemeltetői koncentrálódás. Ezen a részpiacon az elmúlt időszakban enyhén, de folyamatosan nőtt a túl-kínálat.
Az ingatlanokkal foglalkozó cégek válaszadó képviselői a következő egy évre Budapesten és Nyugat-Magyarországon változatlan, Kelet-Magyarországon kissé romló ingatlanpiaci helyzetet vetítenek előre. A keresleti oldal reprezentánsai a tulajdonosi és a bérleti szegmensben is stagnáló helyzetet valószínűsítenek a következő egy évben.
Raktárpiac
2008 egyértelműen rekordév lesz a hazai logisztikai ingatlanpiacon, mind a fejlesztések, mind a bérbeadás tekintetében.
Az üresedési ráta a 2007 harmadik és 2008 második negyedéve között fokozatosan nőtt, majd az idei harmadik negyedévben csökkent. A GKI jelen felmérésének eredményei szerint a piaci helyzet értékelésének júliusi romlása csak átmeneti volt, hiszen októberben javultak a helyzetértékelések.
A következő időszak fejlődésére azonban minden bizonnyal árnyékot vet az európai recesszió, s az ebből következő szállítási igény-csökkenés: a válaszadók a következő egy esztendőben stagnáló piaci helyzetre számítanak.
Lakáspiac
A lakáspiacot illető helyzetértékelések mind Budapesten, mind a vidéki régiókban számottevően romlottak az előző, 2008. júliusi megkérdezéshez képest.
Budapesten csak az egyéb pesti illetve a panel-lakáspiac megítélése nem romlott, igaz, ez utóbbi szegmens értékelése már korábban is igen gyenge volt. A vidéki körzetekben csaknem kivétel nélkül romlottak a megítélések.
A válaszadó ingatlanfejlesztő és -forgalmazó vállalkozások a következő 12 hónapban Budapesten (a panellakások kivételével) lényegében változatlan, a panelek esetében tovább romló piaci helyzetre számítanak. Nyugat-Magyarországon a túlkínálat némi csökkenését várják, míg Kelet–Magyarországon minden bizonnyal csaknem az összes szegmensben erősödik a túlkínálat. (A válaszok az október eleji várakozásokat tükrözik.)
A lakáshitelezés magyarországi gyakorlatában minden bizonnyal „vízválasztó” lesz az októberben eszkalálódott pénzügyi válság. A bankok várhatóan a korábbiaknál óvatosabb hitelezési politikát fognak folytatni annak ellenére, hogy a magyar lakosságnak nyújtott lakáscélú hitel-portfolió kifejezetten jó minőségű. Minden valószínűség szerint nőnek majd az önrészek és általában drágulnak a hitelek, a svájci frankban történő kihelyezéseket az euró-hitelezés váltja fel. Mindez előre vetíti a lakáshitelezés erőteljes visszaesését.
Az elemzés tartalmazza:
- A lakáspiac szegmenseinek értékeléseit és a következő 12 hónapra szóló várakozásokat
- A lakosság lakásépítési, vásárlási és felújítási szándékait. A lakossági várakozások október végére határozottan "történelmi" minimumszintre romlottak
- Az új ingatlanok árának a következő 12 hónapban várható alakulására vonatkozó várakozásokat. Az új ingatlanokra vonatkozó várakozások vegyesen változtak júliushoz képest. Az mindenesetre látható, hogy az ingatlanszektorban nem fog „árrobbanás” bekövetkezni.
- A használt lakások fajlagos (négyzetméterenkénti) árának várható változását a következő 12 hónapban
- A használt ingatlanok árának a következő 12 hónapban várható alakulására vonatkozó várakozásokat. A használt ingatlanok piacán jellemzően csökkentek az áremelkedésre vonatkozó várakozások az egy negyedévvel ezelőttihez képest. A főváros több tekintetben is kiemelkedik: a lakások, az üzlethelyiségek és a telkek ára várhatóan itt nő a leggyorsabban a következő egy évben (is).
Forrás: GKI - AL Holding - Lakásvásár Média Csoport