Médiaajánlat
Adatvédelmi nyilatkozat
Impresszum, jogi nyilatkozat
A honlap üzemeltetője:
Webműhely Kft.
Épinfó - Aktuális
Munkahelyek megmentése és gazdaságélénkítés - a lakásépítések ösztönzése nélkül nem megy
A Társaság a Lakásépítésért Egyesület állásfoglalása a KSH 2008. I-III. negyedévi lakásadat jelentése kapcsán
A KSH által közzétett 2008. I-III. negyedévi lakásadatok szerint a használatba vett lakások száma 1 %-al, az új lakásépítési engedélyek száma 4%-al volt alacsonyabb, mint egy évvel ezelőtt. Az építési engedélyek számának további visszaesése alátámasztja, hogy a lakásépítésekkel kapcsolatban új állami szerepvállalásra van szükség.
A hazai munkahelyek megmentésével és a gazdaságélénkítéssel kapcsolatos országos célokat a lakásépítések ösztönzése nélkül nem lehet elérni. A több mint 100 ezer embernek munkát adó és a GDP jelentés részét megtermelő építőiparnak szüksége van forrásokra.
Akár évi 7 milliárd forint költségvetési többlet támogatás vállalásával 100 milliárd forintos nagyságrendű megrendelés állomány keletkezne 2009 évben a lakásépítési szektorban. Ebből az összegből közelítőleg 10.000 bérlakást lehetne építeni. Ez a jelenlegi körbetartozások, kifizetetlen alvállalkozók, megszűnő vállalkozások képe helyett valós előrelépést és a konszolidáció lehetőségét jelentené a lakásépítési ágazatnak. Az intézkedés egyben konzervatív finanszírozási célt adhatna a magyar bankoknak.
A lakásépítések támogatása ráadásul jelentős adó-és járulék bevétellel jár a központi költségvetés számára, a fennmaradó munkahelyek pedig biztosítják, hogy nem kelljen munkanélküli ellátásra fordítani jelentős költségvetési forrásokat.
A 2009 évi költségvetési törvényben a lakásépítések támogatását az eddigiekhez képest növelni kellene, hiszen ez a szektor a leginkább kitett a jelenlegi negatív gazdasági hatásoknak.
A kkv-knek bejelentett 1000 milliárd forintos vállalkozás ösztönző csomag felhasználásának egyik hatékony területét jelenthetné az állam által koordinált és felügyelt bérlakás építési program.
A bérlakás építés ösztönzésével az állam egy olyan gazdaság szabályzó eszközhöz jutna, amellyel mód lenne az építőipari ciklusok kiegyenlítésére. Ez ipari és társadalmi érdek is, hiszen ez szolgálja a kapacitások egyenletes kihasználását és a stabil munkahelyteremtést.
Az állami szerepvállalásra más országokban már konkrét lépések történetek. Franciaországban például az állam 30.000 lakást vásárol 5 Mld. euró értékben, valamint kamatmentes hitellel támogatná az első lakáshoz jutást, Szlovákiában pedig a korábbinál többet fordítanak bérlakásépítésre.
A hazai bérlakás építési szektor kialakításával kapcsolatban készült megvalósíthatósági tanulmány megtekinthető az Egyesület weboldalán.
További információ: Tel: 464-7049 vagy a tarsasag@lakasepitesert.hu címen kérhető.