Médiaajánlat
Adatvédelmi nyilatkozat
Impresszum, jogi nyilatkozat
A honlap üzemeltetője:
Webműhely Kft.
Épinfó - Aktuális
Világszintű elismerést kapott a Duna-parti közraktárfejlesztés: a CET
- Az Autodesk Revit BIM Experience Award díjjal jutalmazta az ONL [Oosterhuis_Lénárd] mérnökirodát és az ”üvegbálna” épületkomplexum terveit
- A vállalat az elismerést az épület-információ modellezés innovatív felhasználásáért kapta a tömeges testreszabás és a tervezőasztaltól a gyártásig terjedő előállítási stratégia területén
Budapest, 2008. október 28. – Az Autodesk, Inc., a 2D és 3D tervezői szoftvermegoldások vezető szállítója bejelentette, hogy a több szakágban is érdekelt ONL [Oosterhuis_Lénárd] tervezőcégnek ítélte az idei Revit BIM Experience Award díjat. A „nem standard” építészeti stílusáról ismert ONL az épület-információ modellezés innovatív tömeges testreszabásáért és a tervezőasztaltól a gyártásig terjedő előállítási stratégiákban történő felhasználásáért kapta a rangos elismerést. A díj továbbá azt is elismeri, hogy a tervezőiroda – a Duna-parti közraktár épület tervezése során – jövőbe mutatóan, nem szokványos módon és fenntartható tervezési stratégiák részeként alkalmazta az Autodesk integrált Revit Architecture és 3ds Max szoftvereit.
A formájában egy bálnára hasonlító CET (Central European Time) épületkomplexum egy többcélú fejlesztés a Duna partján. A projekt során az irodának az okozta a legnagyobb kihívást, hogy hogyan alakítsanak két tizenkilencedik századi raktárépületet egy olyan figyelemfelkeltő integrált tervvé, amely vizuálisan tükrözi a területhez közel található Duna kontúrjait. A 2010-ben, Budapest és Közép-Európa szívében megnyíló, 23 ezer négyzetméteres kulturális központ környezetbe illő tervezésénél az ONL példásan alkalmazta az épület-információ modellezés folyamatát. A terv része egy, a két meglévő raktárépületen túlnyúló üvegtető kialakítása, amely galériaként nyúlik be az új tér belsejébe. Az építmény hullámzó felszínét az Autodesk 3ds Max szoftver segítségével alakították ki a szakemberek.
Az ONL csapata a Revit Architecture szoftverbe importálta a 3ds Max tervet, ahol további részletekkel látták el azt és függöny-falrendszerrel borították be a lapokra bontott felületmodellt.
„Ahogy az épületek tervei egyre összetettebbek lesznek, szükségessé válik a mérnöki munkával járó nagy mennyiségű adat ellenőrzése. A gyártás nagyban függ az épület-információ modellezést használó folyamatokból származó adatkészletektől, amelyek az épület összes aspektusát lefedő adatokat tartalmazzák” – mondta Gijs Joosen, az ONL vezető projektépítésze. „Ha ezeket az információkat mind elérhetővé tesszük egy digitális modellben, akkor a minőségellenőrzés, az adat-szinkronizáció és a CNC-alapú (Computer Numerical Control – számítógépes számjegyvezérlés) gyártási folyamatok nagyon magas szintje érhető el” – folytatta Gijs Joosen. Az Autodesk 3ds Max szoftverből származó felületadatok alapján a CET épületkomplexum függöny-falrendszerének minden elemét digitálisan gyártják CNC gépeken.
A Revit Architecture szoftvert az építészeti rajzkészlet és a konszignációk létrehozásánál, valamint a világítási és a hőmérsékleti tanulmányok elkészítésénél is alkalmazták a CET tervezése során. Ez utóbbi szoftverfelhasználás a fenntartható tervezést is nagyban támogatta. Az ONL az Autodesk 3ds Max szoftver alkalmazásával valósághű látványterveket is készíthetett az ügyfelek és a városvezetés számára, akik így könnyedén elképzelhették a jövőbeni építmény megjelenését.
Az ONL-ről [Oosterhuis_Lénárd]
Az 1989-ben alapított ONL alkalmazottai között jelenleg építészeket, képzőművészeket, webtervezőket és programozókat találunk. A cég a „nem szokványos” építészetéről, valamint az olyan geometriailag összetett projektek gazdaságos elkészítéséről ismert, ahol az alapvető épületelemek egyike sem azonos. A cég átfogó portfoliójában megtalálható az észak-hollandiai WEB, a Saltwater Pavilion és az amszterdami F-side lakásépítési projekt. A kiemelkedő minőség és a koordinált tervinformációk igényének kielégítése érdekében az ONL 2004 óta Revit Architecture szoftvert használ az épület-információ modellezéshez, valamint megoldásait az Autodesk 3ds Max szoftverrel ötvözi. A vállalat épület-információ modellezési megoldásainak bevezetését és szoftvertámogatását a MonArch Kft. és a MacroCad B.V. biztosította.
Online interjú az ONL irodával az épülettervezésről és kivitelezésről.
Az épület-információ modellezésről
Az épület-információ modellezés egy olyan integrált folyamat, amely a projektet leíró koordinált és megbízható információk alapján támogatja a tervezést, a kivitelezést és az üzemeltetést. Az épület-információ modellezés bevezetésével az építészek, mérnökök, alvállalkozók és tulajdonosok könnyedén hozhatnak létre digitális tervezési információkat és dokumentációt. A digitális információ segítségével a tervező szakemberek pontosabban jeleníthetik meg, szimulálhatják és elemezhetik a teljesítményt, a megjelenést és a költségeket, valamint megbízható módon, gazdaságosabban, kisebb környezeti hatással és gyorsabban szállíthatják a terveket.
A Revit BIM Experience Award díjról
A Revit BIM Experience Award díjat világszerte azon építőipari szakemberek és oktatók kapják, akik az épület-információ modellezésen keresztül segítik az építőipar átalakulását. Az Autodesk ezzel a díjjal azokat a vállalatokat ismeri el, akik az épület-információ modellező Revit platformot (beleértve a Revit Architecture, a Revit Structure és a Revit MEP szoftvert) egy vagy több projektben innovatív módon, kiváló szakértelemmel használják. A díjnyertes projektek megtekinthetők a Revit BIM Experience Award honlapján.
Forrás: Morpho Communicatins
Építőipari, CAD szoftverek