Médiaajánlat
Adatvédelmi nyilatkozat
Impresszum, jogi nyilatkozat
A honlap üzemeltetője:
Webműhely Kft.
Épinfó - Aktuális
Nincs megegyezés: nem találkozik a kereslet és a kínálat a családi házak piacán
Miközben a vevők az ésszerűen tervezett, használható méretű szobákkal kialakított, egyszintes, jó állapotú házakat keresik leginkább a budapesti és az agglomerációs ingatlanpiacon, addig az eladók valami egészen mást próbálnak értékesíteni, ráadásul rendkívül magas árakon.
„Nem igazán találkozik mostanában a kereslet és a kínálat a családi házak piacán. A családi házat keresők “szörnyülködő állapotban” vannak” - jelentette ki Sebestyén Tamás, a Balla Ingatlan XIV. és XVI. kerületi irodájának szakmai vezetője. – „Nehezen találnak maguknak megfelelő ingatlant, vagyis olyan minőséget és kivitelezést, amit elképzelnek. Legalábbis azért az összegért, ami a rendelkezésükre áll.”
A telkek iránt is megcsappant a kereslet, ami a korábbi áfa-döntéssel áll összefüggésben: azok a telkek, melyeket korábban elkapkodtak volna a vevők, “mint a cukrot”, most állnak a piacon. „A beruházók nem vágnak bele újabb fejlesztésbe, vagy akár családi ház építésébe.” - tette hozzá Sebestyén Tamás.
„Nagyon hasonló a helyzet Dél-Budán is: a családi házakat nehéz eladni, és ha igen, akkor is csak jelentős alkuval kelnek el. Kereslet még lenne rájuk, azonban a magas árak gyakran elriasztják a vevőket.” - hívta fel a figyelmet Nagy Csaba, a Balla Ingatlannál a dél-budai régió vezetője. „A XI. kerületben az átlagos értékesítési idő a 80 millió forintnál olcsóbb családi házak esetében 6-12 hónap, az ennél drágább ingatlanoknál viszont már kifejezetten szűk a kereslettel találkozhatunk: a „luxuskategóriában” akár évekig is tarthat egy-egy eladás.”
Az árak viszont úgy tűnik, nem emelkednek már tovább. Legalábbis így nyilatkozott Balla Frigyes, a Balla Ingatlan IV. és XV. kerületi irodájának szakmai vezetője a két érintett kerület családi házainak kapcsán, de ugyanez hangzott el Kántor Istvánné, a Balla Ingatlan X. és XVII. kerületi irodája szakmai vezetőjének részéről is.
Az alku mértéke viszont megint nő. Az új, illetve újszerű házak esetében 0-5 százalékot, korszerűtlen és 20 évnél idősebb házak esetében viszont akár 3-8 százalékot is tudnak alkudni a vevők. Ennek ellenére a jelentősebb ráfordítást igénylő, rossz elhelyezkedésű, túlméretezett, nehezen eladható házak akár 2 évnél hosszabb időre is beragadhatnak a piacon. „A vevők ugyanis az ésszerűen tervezett, használható méretű szobákkal kialakított, egyszintes házakat keresik.” - tette hozzá Kántor Istvánné.
Az agglomerációban, illetve részben a külső, pesti kerületekben egészen más a helyzet, és ennek talán köze van az árakhoz. Marosvölgyi Gabi, a Balla Ingatlan csepeli és szigetszentmiklósi irodáinak szakmai vezetőjének megfigyelése szerint a panelek mellett az olcsóbb árkategóriákba tartozó ingatlanok iránt mutatkozik jelentősebb érdeklődés: ilyenek például a Csepel-Háros részen található kis házak, melyeket egész elfogadható állapotban 14-17 millió forintért vásárolhatunk meg. Ezeknél azonban figyelembe kell venni azt, hogy mivel zártkerti ingatlanokról van szó, nem vehető fel rájuk hitel.
Ezzel szemben a királyerdei részen található, nagyobb értékű, 50-60 millió forintos házak iránt jóval szerényebb a kereslet. Pedig ezen az áron valóban jó állapotú, modern kivitelű, szép ingatlanokat lehet kapni egy vevők által kedvelt környéken. Egyértelműen jobban mennek itt is az olcsóbb, 40-50 milliós házak.
Ennél mérsékeltebb árak jellemzők a városhatáron kívül: minél inkább távolodunk Budapesttől dél felé, annál olcsóbb településekkel találkozunk. Délegyházán újépítésű családi házakhoz, ikerházakhoz már 30 millió forintért is hozzájuthatunk. Ennek köszönhetően egyre több az új parcellázás errefelé. Ugyanez a kategória Szigetszentmiklóson már 30-40 millió forint közötti áron kapható, és szerényebb is irántuk az érdeklődés.
Szigetszentmiklóson az olcsóbb, használt családi házak vonzzák a vevőket, mivel ezek ára 25-30 millió forint között mozog. Ennél alacsonyabb áron már csak a kertvárosi, úgynevezett Bucka-részen juthatnak családi házhoz: 22-25 millióért találhatnak 70-80 négyzetméteres ingatlanokat, ezekre azonban néhány milliót még rá kell költeni, hogy élhetők legyenek.
Budapest nyugati agglomerációjában is jellemző az erős kereslet a házak iránt. Hártó Regina, a Balla Ingatlan érdi irodájának szakmai vezetője arról számolt be, hogy keresik a vevők az újépítésű családi és ikerházakat, annak ellenére, hogy jelentős mértékben emelkedtek és még mindig emelkednek az árak ebben a kategóriában: amit néhány éve még 30 millió alatt kínáltak, az most 50 millió forintba kerül. Az újépítésű kínálat jelenleg 37-38 millió forintnál indul az ikerházak esetében, de az átlagár inkább 40 millió forint felett jár. A legolcsóbb önálló családi házak 50 millió forintba kerülnek, de a vevők egészen a 60-65 millió forintos árszintig érdeklődnek irántuk.
A használt ingatlanok piaca kicsit más képet mutat: ott a vevők 20-25 millió forintért szeretnének jó állapotú családi házhoz jutni, ennyiért viszont nincs megfelelő ajánlat a piacon. Az árak 30-35 millió forintnál indulnak a költözhető ingatlanok esetében, és az ingatlanközvetítő tapasztalatai szerint ennyit még hajlandóak is kiadni a vevők egy-egy használt családi házért.
„Errefelé a telkek is keresettek, és nem csak a beruházók részéről: darabszámra körülbelül ugyanannyi telket adtak el az ingatlanirodánál mostanában, mint családi házat. A kínálattal sincsenek gondok, habár akadnak olyan részei Érdnek - például a városközpont vagy Érdliget -, ahol már kevés eladó telekkel lehet találkozni. Ugyanakkor a külső területeken bőséges a kínálat. A telekárak egyébként rendkívül széles skálán szóródnak: 3 milliótól 15 millió forintig találunk ajánlatokat a piacon, így átlagárat számolni nincs sok értelme. Elsősorban az különbözteti meg őket egymástól, hogy hol található az ingatlan, mekkora a mérete, és milyen a közművekkel való ellátottsága.” - tette hozzá Hártó Regina.
Forrás: Emerald Public Relations
Ingatlan