Médiaajánlat
Adatvédelmi nyilatkozat
Impresszum, jogi nyilatkozat
A honlap üzemeltetője:
Webműhely Kft.
Épinfó - Aktuális
Művészgenerációk
A Györgyi Gierl család három évszázada
Földes László építésztől érkezett az alábbi sajtóközlemény:
2007. szeptember 17. - Meseszerűen, egy tiroli szabólegény Magyarországra vándorlásával kezdődött a Györgyi-Giergl család története, melynek tagjai az elmúlt közel 300 évben – kiteljesedve a művészet különböző ágaiban – olyan alkotások elkészítésében vettek rész, mint a Lánchíd oroszlánja (Marschalkó János), a New York Palota, a Zeneakadémia és a Klotild-palota (Korb Flóris és Giergl Kálmán). A jelenleg is aktív művészfamília munkássága – a Budapesti Történeti Múzeum kiállítása után – most gazdagon illusztrált katalógus formájában is megjelent.
Az 1720-as évek elején érkezett Pestre Martin Giergl, aki néhány évvel később már szabómesterként látta el finom posztóból, vászonból és selyemből varrt ruháival a város megrendelőit. A generációkon keresztül öröklődő szabómesterség a család terebélyesedésével új iparágaknak adta át helyét – ezüstműves, üvegművész, kártyafestő, fényképész, festőművész és építész egyaránt megtalálható volt a napjainkban is aktívan alkotó művészfamília tagjai között.
A katalógus bemutatja, hogy a Györgyi-Giergl család három évszázados története során hogyan váltak magyarrá a német anyanyelvű polgárok, és miként járultak hozzá Pest-Buda értékeinek létrehozásához. A különböző generációkhoz tartozó alkotók tevékenysége egymásra épül. Így például a 2006. márciusában Ybl Miklós-díjban részesült építész, Földes László annak a Györgyi Kálmánnak a leszármazottja, aki megújította a magyar rajzoktatást, és akinek fivére, Györgyi Géza építész az 1800-as évek végén éppen Ybl Miklóssal dolgozott együtt az Operaház és a Budavári Királyi Palota építésénél. Az építész örökséget továbbvivő Földes mellett a Györgyi-Giergl család ötvös hagyományait ma Gelley Kristóf ezüstműves őrzi, a textil szeretetét pedig Hager Ritta Kossuth-díjas textilművész képviseli.
A katalógust a múlt pénteken ünnepélyes keretek között mutatta be a Budapesti Történeti Múzeum Gótikus termében Vígh Annamária, az Oktatási és Kulturális Minisztérium főosztályvezetője és Eltér István, a Magyar Építész Kamara elnöke.
A Budapesti Történeti Múzeum nyilatkozata:
„A Budapesti Történeti Múzeum családtörténeti tárlata példa nélküli – s reméljük példát mutató – kezdeményezés: egy fővárosi és ugyanakkor országos közgyűjtemény különleges kincseinek és a művészcsalád utódainak, leszármazottainak magángyűjteményéből válogatott legszebb, legértékesebb műveknek az együttes bemutatása olyan kiállítást eredményezett, amely évszázadok művészetéről, művelődéstörténetéről ad minden eddiginél teljesebb képet, és amelyet tovább gazdagít, bővít a katalógus.” - Basics Beatrix, főigazgató helyettes
A Györgyi-Giergl család nyilatkozata:
„Nagyon örülünk, hogy a múzeummal közösen létrehozhattuk a kiváló ősök munkásságát bemutató kiállítást és a katalógust. A sors különös ajándéka, hogy éppen a napokban adták át az Aquincumi Múzeum új kiállítási épületét, amelyet eredetileg Györgyi Dénes tervezett Román Ernővel. Jó hír az is, hogy sorra újítják fel az építész elődeink által tervezett neves épületeket. Tavaly adták át a New York Palotát, a Klotild-palotát nemrég állványozták föl, és a Zeneakadémia felújítására is a napokban tettek ígéretet.” – Zimányi Magdolna, a Györgyi-Giergl család tagja
Kapcsolódó webcímek: www.gierl.hu, www.btm.hu
További információ:
- Basics Beatrix főigazgató helyettes, BTM tel: +36 20 215 0089 basics.beatrix@mail.btm.hu
- Földes László építész, a Györgyi-Giergl család tagja tel: +36 20 594 5648 foldes@adaline.hu
- Györgyi Erzsébet muzeológus, a Györgyi-Giergl család tagja tel: +36 20 493 5412 gyorgyie36@axelero.hu
- Lindner Magdolna művészet történész, a Györgyi-Giergl család tagja tel: +36 20 989 1106 lindner.magdolna@mng.hu
- Zimányi Magdolna matematikus, a Györgyi-Giergl család tagja tel: +36 30 919 3314 mzimanyi@sunserv.kfki.hu