Médiaajánlat
Adatvédelmi nyilatkozat
Impresszum, jogi nyilatkozat
A honlap üzemeltetője:
Webműhely Kft.
Épinfó - Aktuális
Mire érdemes figyelni idén az ingatlanpiacon?
Trendek, tippek, kockázatok
Az ingatlanszektor minden szereplője kedvező tendenciákat, növekvő tranzakciószámot és még mindig emelkedő ingatlanárakat vár az idei évtől. Mit jelent ez a fogyasztóknak, befektetőknek? Hol érdemes vásárolni, mire érdemes figyelni és mennyit lehet alkudni az árakból? A Duna House szakemberei összegyűjtötték a legfontosabb tényeket, szempontokat és kockázatokat, ami alapján mindenki megfontoltan dönthet a hazai ingatlanpiacon.
Hazai helyzet a fővárosban és vidéken
A tavalyi év kiemelkedő volt a lakóingatlan piacon, folytatódott a 2014 óta tartó kilábalás. Az ingatlanárak 12% körüli emelkedése mellett az elmúlt 8 év legmagasabb tranzakciószámával zárhatott a piac. A Duna House becslése alapján tavaly közel 150 ezer tranzakció valósult meg, az idei évben ennek további emelkedése várható, amely így már meghaladhatja a 160 ezret.
Az árak tekintetében a tavalyi év szintén a folyamatos növekedésről szólt. Az elmúlt években a dinamikus árnövekedést legnagyobb mértékben Budapesten tapasztalhattuk meg. Ennek megfelelően a négyzetméterárak 2017 második felében is Budapesten voltak a legmagasabbak. Használt tégla lakások esetében ez 514 ezer forintot jelentett, de az egyik legdrágábbnak számító V. kerületben az átlagérték elérte a 788 ezer forintot is, ami még soha nem volt ilyen magas. A belvárosban a magasabb árak miatt érezhetően némileg visszaesett a kereslet az elmúlt időszakban, és az értékesítési idő is megnövekedett.
Az árnövekedés kisebb mértékben, de vidéken is jellemző volt. A Duna House adatai alapján Veszprém megye átlagértékei voltak a legkiemelkedőbbek, amely 367 ezer forintos négyzetméter-, és 21 millió forintos fajlagos árat jelentett. Legalacsonyabb négyzetméter áron Békés megyében lehetett tégla építésű lakást venni, itt átlagosan 155 ezer forintot kértek egy négyzetméterért.
A Duna House szakemberei szerint az idei évben is nagyon vonzó lesz az ingatlanbefektetés, amely tovább pörgetheti a piacot. Az elkövetkező 2-3 évben az alacsony kamatkörnyezet, a növekvő munkabérek és az erőteljesen felfutó hitelkihelyezések miatt további áremelkedés várható, amelynek mértéke ugyan mérséklődhet, de így is 5-10%-ot becsülnek idén a szakemberek. Az ingatlanhoz szorosan kapcsolódó hitelpiacon szintén akár 20-25 %-os növekedést is láthatunk a folyósított lakáscélú hitelállományban.
Tippek 2018-ra
Kínálati oldalon az idei évben az újépítésű lakások rohama várható, ami a vevők számára kedvező, széles választékot fog jelenteni. Fontos azonban kiemelni, hogy az építőipar munkaerőpiaci helyzete miatt itt az átadások tekintetében csúszásokkal is kell számolni, így a lakáshelyzetüket nagyon sürgősen megoldani kívánó lakásvásárlóknak érdemesebb a már magasabb készenléti fokozatban lévő projektek kínálata közül válogatni. A türelemnek természetesen több előnye van, a projektek előrehaladtával szűkül a foglalható kínálat és jelentősen emelkednek a négyzetméter árak is, így kedvezőbb áron jobb ingatlanokat találhatnak azok, akik már jó előre megtervezik a lakásvásárlást.
Tapasztalatok szerint az újépítésű projektek környékén a használt lakások árai is az átlagosnál nagyobb mértékben emelkednek, így a használt vagy a kisebb alapterületű lakást keresőknek akár befektetési szempontból is érdemes ezekben a kerületekben, városrészekben nézelődni.
A panelek iránt érdeklődőknek számolni kell azzal, hogy az eladók ebben a szegmensben engednek a legkevesebbet a meghirdetett árakból. Decemberben átlagosan csak 2 százalékot lehetett a fővárosi panelek áraiból alkudni, szemben a vidéki házak esetében, ahol az ügyesebbek akár 7 százalékos csökkentést is ki tudtak harcolni. Országos átlag alapján idén is 4-5% körüli alkuval érdemes számolni az ingatlan tranzakciók során.
Vidék tekintetében a gazdaságilag jól teljesítő régiókban, nagyobb városoknál és a megyeszékhelyeknél várható az átlagosnál élénkebb piac, az eladási és vásárlási oldalon egyaránt. Az áremelkedés ezeken a területeken eddig elmaradt a fővárosi szintektől, de ennek mértéke tavaly itt is erősödött, ami kitarthat az idei évben is. Az újépítésű ingatlankínálat jelentősen szűkebb ezeken a területeken, így könnyebben és gyorsabban találhatnak a vevők jó állapotú használt lakásokat, családi házakat.
Az ingatlant eladni kívánó lakástulajdonosok eddig egyre gyorsuló piacot tapasztalhattak, folyamatosan csökkent az átlagos értékesítési idő. Az árak emelkedésével és a több újépítésű lakás piacra kerülésével azonban ez a folyamat jelentősen lassulni fog, így az eladóknak valamivel hosszabb értékesítési folyamattal kell számolniuk. Árazás tekintetében a szakemberek szerint kedvezőtlen hatással lehet az értékesítés folyamatára a magasra becsült indulóár. Amennyiben bizonytalanok vagyunk, érdemes értékbecslő szakember segítségét kérni.
Aki befektetőként nem szeretne kimaradni a lakáspiac várható hozamaiból, de nincs kellő tőkéje önálló ingatlan vásárlására, annak érdemes lakásalapba fektetnie, amely az elemzők szerint idén is a jobban teljesítő alapok közé fog tartozni.
A Duna House ingatlanpiaci elemzései és legfrissebb számai megtalálhatók a Duna House Barométer kiadványában: https://dh.hu/barometer
Forrás: Duna House Holding Nyrt.
Ingatlan