Utolsó frissítés: 2024-11-15

Szavazás

Segítse munkánkat! Ön mivel foglalkozik?

Tervezés
Kivitelezés
Gyártás - képviselet
Kereskedelem
Építkezem, építkezni fogok
Lakást, munkahelyet rendezek be
Egyéb

Könyv

Kőmunkák a kertben és a ház körül

Épinfó - Aktuális

< >

Ne a dübel, a tárcsa tartsa!

Gyártói hírek, cikkek 2007. 06. 01.

A homlokzati hőszigetelő rendszerek szerelése terén világújdonságnak számító Baumit Ragasztó Tárcsáról, az alkalmazás előnyeiről szól a Baumit Kft. sajtóközleménye:

 

A falazat polisztirolhabos burkolása a családi házaktól a panel-lakásokig népszerű és elterjedt módszere az épületek hőszigetelésének. A polisztirol táblákat a ragasztáson túl dübelekkel erősítik a homlokzatra. A munkafázis első lépéseként magán a szigetelő rétegen – felújítás esetén a régi vakolaton is – áthaladó, végül a homlokzat belső szerkezetében végződő furatokat készítenek. A háztartások mindennapi gyakorlatához tartozó tiplizés esetén ezt egyszerűen úgy mondanánk, hogy először fúrni kell egy lyukat a falba. Ebbe az üregbe kerül a csavar vagy beütő szegecs rögzítésére szánt hüvely /illetve a fenti példához visszatérve a tipli/, amibe a szigetelőréteget tartó, rögzítő, illetve a falhoz szorító csavarok vagy beütőszegek illeszkednek. A módszer gyors, egyszerű és megbízható, de nem tökéletes.

 

Mivel a rögzítőelemek a tányérjukkal kívülről préselik a falhoz a polisztirolt, a végső homlokzati felületen az ebből a síkból pár milliméterre kiemelkedő egyenetlenségek jöhetnek létre. Ez pedig – különösen bizonyos fénybeesési szög esetében - ronthatja az esztétikai hatást.

 

Paradox módon a hőszigetelő rendszer, amely többek között a hőhidak megszüntetésére hivatott, saját szerkezetében több száz apró hővezetőt rejt a dübelek formájában. Az általuk okozott hőveszteség nem jelentős, de néhány százaléknyi elpazarolt energiát mindenképpen jelent.

 

Megnehezíti a szerelők dolgát és a rendszert is gyengíti, hogy a szigetelőanyagon átfúrva, nem lehet látni, hová helyezik a dübelt. A statisztikai adatok szerint, minden ötödik tartóelem éppen egy tégla hézagába vagy a fugába kerül. A rosszul illeszkedő csavarok vagy beütő-szegecsek tartóereje gyengébb a szükségesnél.

 

Problematikus az is, hogy a különböző lemezvastagságokhoz eltérő szárhosszúságú elemeket kell alkalmazni. Ez többletmunkát jelent a gyártónak, raktározási terheket a kereskedőnek és újabb, méretben is egyeztetendő tételt a felhasználónak.

 

Mindezen problémák, kellemetlenségek, pontatlanságok kiküszöbölése érdekében dolgozták ki osztrák mérnökök a Ragasztó Tárcsát. A szerkezet két részből áll. Tartalmaz egy dübelt, tehát a falazat anyagába szorosan illeszkedő 11 cm átmérőjű, tányérszerű műanyag tárcsát, valamint az ezt rögzítő beütő szegecset. Ezeket az elemeket a szigetelő réteg alá – épen hagyva annak struktúráját -, közvetlenül a homlokzat alapszerkezetét képező anyagba, azaz a téglába vagy betonba rögzítik úgy, hogy a tárcsa pár milliméterrel kiemelkedjék a fal síkjából. A hagyományos eljárás során a polisztirol lemezek hátoldalát a peremek mentén körbekenik ragasztó tapasszal és ún. ragasztópogácsákat is felvisznek.  A táblák fixálása ragasztó tárcsa alkalmazása esetén is így történik, de míg a hagyományos dübelezés esetén a már rögzített táblákat fúrják át, a ragasztó tárcsa esetében a kiegészítő kötést a tárcsa tányérjára felhordott ragasztó adja, ami a tárcsák karimája mögé is befolyik, mintegy belekapaszkodva azokba. Kísérletekkel igazolható, hogy az így kialakított rögzítés húzószilárdsága - bármilyen hihetetlen is ez első látásra - erősebb lesz a dübelezett kapcsolaténál, így nagyobb szilárdságú csomópont alakul ki a régebbi technológia hátrányai nélkül.

 

A ragasztó tárcsák használatának köszönhetően nem sérül a szigetelőanyag, a szerelők látják, hová fúrnak, nincsenek a szerkezetbe épített hőhidak, egységes méretet lehet használni, a szigetelés vastagságától függetlenül.

 

A ragasztó tárcsák két változatban kaphatók. A piros színű eszköz négy centiméterrel hosszabb, ezért olyan házak felújításánál, hőszigetelésénél használják, ahol a régi vakolaton is keresztül kell hatolnia. Kék színnel jelölték a rövidebbet, ami betonfelületek esetében alkalmazható. Ilyenekkel szerelik a „Baumit Panelprogram” során felújításra kerülő lakótelepi lakások új homlokzatait is.

 

A felhasználók pénzt és időt takarítanak meg a Baumit Ragasztó Tárcsa alkalmazásával, mert elég, ha a szigetelendő felületen 40 x 40 cm-es raszterben helyezik el, a lábazati indító profiltól és a sarkoktól legalább 10 cm távolságra.

 

A Baumit olyan polisztirol alapú hőszigetelő rendszereket kínál, amelyeknek minden alkotóelemét, illetve az alkotóelemek egymáshoz való viszonyát tudományos pontossággal dolgozták ki. A vállalat törekszik arra, hogy a szerelési munkálatokhoz is a legjobb minőségű eszközöket és technológiát biztosítsa. Éppen ezért 2006-tól már Magyarországon is kínálja a hozzávaló ragasztóanyaggal együtt új termékét, a Baumit Ragasztó Tárcsát.

 

Kapcsolat: Baumit Marketing

Papp Barbara b.papp@baumit.hu

Pál Erika e.pal@baumit.hu

Gajdos Ágnes a.gajdos@baumit.hu

 

Tel.: 0633/512-920

 

BŐVEBB INFO: www.baumit.hu

< >

Aktuális - Hír, cikk, ajánló

Építésügyi jogszabály változások

Építési jog 2024. 10. 08.

2024. október 2-án számos építésügyi jogszabály módosult, vesztette hatályát, illetve új jogszabályok léptek hatályba. A jelenlegi és a várható jogszabály változásokról az alábbi oldalakon lehet tájékozódni

Szakkönyv

Tedd a helyére! - A rend lelke, a lélek rendje

Lakberendezés 2024. 09. 18.

Milyen a rend, amikor a dolgok valóban a helyükön vannak? Egyáltalán hol van a bútoraink, a tárgyaink, kedves holmijaink valódi helye, és hol vagyunk a rendezkedés folyamatában mi magunk, akik ezt meghatározzuk? A tér-lélek-tan szemlélet jegyében született könyv a harmónia és a rend megteremtésének lehetőségein kalauzol végig

Szakcikk

Mikor válasszunk tolóajtót, rejtett ajtót, technikai ajtót?

Nyílászárók 2023. 05. 03.
Egy lakás berendezése során rendkívül fontos, hogy a megfelelő belső nyílászárókat válasszuk ki. Lényeges szempont a praktikusság, a gazdaságosság és nem utolsósorban az esztétikum. Nézzük meg, hogy mikor milyen belső ajtókat érdemes választanunk

Szavazás

Segítse munkánkat! Ön mivel foglalkozik?