Médiaajánlat
Adatvédelmi nyilatkozat
Impresszum, jogi nyilatkozat
A honlap üzemeltetője:
Webműhely Kft.
Épinfó - Aktuális
A Mediterrán Kft. kunszentmiklósi gyárának bővítése során bronzkori leletek kerültek elő
Növekvőben a hazai tetőcserép kereslet?
2014. október 27., Bóly – A Mediterrán Magyarország Betoncserép Gyártó Kft. elindította 250 millió forintos kunszentmiklósi gyárbővítését, a bel- és külföldi piacok földrajzi elhelyezkedése miatt a Terrán tetőcserepek 40%-át itt állítják elő. A magyar családi tradíciókra épülő vállalkozás a hazai betoncserép piac közel 40%-át tudhatja magáénak, és 2013-ban piacvezetővé vált. Az idei év első felében a tavalyihoz hasonlóan érezhetően növekedett a hazai és külföldi tetőcserép kereslet, ennek és a kiváló minőségnek köszönhetően a kft. árbevétele kb. 5%-kal magasabb a tavalyi év azonos időszakához képest. A Kunszentmiklós határában lévő gyárterület földmunkáinak megkezdésekor a középső bronzkori, ún. Vatya-kultúra népének településrészlete került elő, a kiemelkedő jelentőségű leletek értéke egyben felbecsülhetetlen és megbecsülhetetlen is. A feltárást a Kecskeméti Katona József Múzeum szakemberei végezték, amihez a Mediterrán anyagi támogatást nyújtott. Ez a terület eddig ismeretlen lelőhely volt, csak most került a régészek látókörébe.
250 millió forintos beruházással kunszentmiklósi gyárának technológiai bővítését kezdte meg a bólyi székhelyű Mediterrán Magyarország Betoncserép Gyártó Kft. Európa egyik legmodernebb betoncserép gyártója a fejlesztés legnagyobb részét önerőből valósítja meg, ami várhatóan 2014 végére befejeződik. A Terrán tetőcserepeket gyártó magyar családi vállalkozás három gyárral rendelkezik; egy Bólyon, egy Kunszentmiklóson, egy pedig a szlovákiai Farkasdon található.
A fogyasztói igények maradéktalan kiszolgálásához a folyamatosan bővülő termékpaletta egy időben történő gyártására van szükség, ennek érdekében kerül sor a kunszentmiklósi üzem technológiai bővítésére. Az idei év újdonsága, a könnyített Synus cserép hazai és külföldi piaci fogadtatása is rendkívül kedvező volt, ami tovább növelte a beruházás szükségességét. A tetőfelújításoknál az egyik legfontosabb szempont az új tetőfedő anyag súlya, hisz sok esetben a régi, de még megfelelő faszerkezet lecserélésére nincs lehetőség. Erre nyújt korszerű megoldást a Synus betoncserép, amellyel akár 30%-kal is könnyebb lehet az új tető a régihez képest. A termék piaci fogadtatása nagyon kedvező volt, olyannyira, hogy időszakosan termékhiány alakult ki, az első ¾ évben már több mint ezer házat fedtek be vele.
„A 2008-ban átadott kunszentmiklósi gyár az eredeti tervek szerint ún. mono-profilú üzemként működött, vagyis egy típusú termék nagy volumenű, hatékony gyártását tette lehetővé. A mostani ún. „BI-ROTARY” beruházással a régi és az új típusú termékek közötti váltás néhány óra alatt automatikusan zajlik majd. Ezzel a fejlesztéssel – amely részben cégünk saját, illetve technológiai beszállító partnereink mérnökeinek tervei alapján valósul meg – a kunszentmiklósi gyárunk olyan technológiai szintre emelkedik, mely a 2012-ben átadott bólyi világszínvonalú technológiával azonos tudású, így tovább erősödhet a Terrán technológiai vezető szerepe itthon és a régióban egyaránt” – mondta el Gódi Attila, a cég ügyvezető igazgatója. Majd hozzátette, hogy az üzembe helyezést követően két percenként elkészül egy raklapnyi áru, és a naponta gyártott mennyiség kb. 30 családi ház fedéséhez lesz elegendő.
Az ügyvezető szerint az idei év első felében a tavalyihoz hasonlóan érezhetően növekedett a hazai tetőcserép kereslet, ennek és a kiváló minőségnek köszönhetően a kft. árbevétele, 5%-kal magasabb a tavalyi év azonos időszakához képest. A hazaihoz hasonló növekedést tapasztaltak a környező országok piacain is, bár Erdélyben az év első felében volt némi megtorpanás, ám a volt jugoszláv államokbeli és a szlovákiai eladások kompenzálták azt. (A KSH adatai szerint 2014. I. félévében 18% növekedés tapasztalható a kiadott építési engedélyek számát tekintve a tavalyi év hasonló időszakához képest.)
A családi tradíciókra épülő vállalkozás Európa harmadik legnagyobb független gyártójaként a hazai betoncserép piac közel 40%-át tudhatja magáénak, és 2013-ban piacvezetővé vált.
A Kunszentmiklós határában lévő gyárterület földmunkáinak megkezdésekor a középső bronzkori ún. Vatya-kultúra népének településrészlete került elő. A feltárást a területileg illetékes Kecskeméti Katona József Múzeum szakemberei végezték, amihez a Mediterrán fél millió forintos anyagi támogatást nyújtott.
A gyárterület leletei a szakszerű restaurálást követően bekerülnek a kecskeméti múzeum gyűjteményébe, 2015 elején pedig a leletegyüttes reprezentatív darabjai a cég kunszentmiklósi épületében is láthatóak lesznek. A kiemelkedő jelentőségű leletek értéke egyben felbecsülhetetlen és megbecsülhetetlen is. Ez a terület eddig ismeretlen lelőhely volt, csak most került a régészek látókörébe.
Forrás: B&D ComMedia Kommunikációs Iroda