Médiaajánlat
Adatvédelmi nyilatkozat
Impresszum, jogi nyilatkozat
A honlap üzemeltetője:
Webműhely Kft.
Épinfó - Aktuális
Élet a KÖH után
Hogyan tovább, műemlékvédelem? A kulturális örökségvédelmi munka átszervezése
A tavalyi 2011. októberi CEP® Expo először szervezte meg "Műemlékvédelem és Energiahatékonyság" című szakmai konferenciáját, amelyet nagy érdeklődés kísért. Így eleve eldöntött tény volt, hogy az idei év épületenergetikai rendezvénye, a CEP® Expo, októberben ismét kiemelten foglalkozik a műemlékvédelmi téma változásaival, aktuális helyzetével.
Akkor még nem volt világos számunkra, hogy a kulturális és örökségvédelmi témában több rendkívül jelentős változás is történik a nyár folyamán: az új Örökségvédelmi Törvény életbe lépése, új engedélyezési eljárás bevezetése, ennek hatására a KÖH-elnök lemondása és az új elnök kinevezése - mindez nagymértékben felkavarta és véleményalkotásra késztette a szakmát és a téma iránt elkötelezetteket. A legváratlanabb lépés azonban valódi meglepetésként hatott: egy két héttel ezelőtti keddi kormányülés döntése alapján megszüntették a Kulturális Örökségvédelmi Hivatalt. Mindebből is látszik, a téma aktuálisabb, mint korábban bármikor.
A Kulturális Örökségvédelmi Hivatalt 2006-ban hozták létre, fő feladatai között szerepel a műemlékvédelemmel, régészeti örökség védelmével illetve a műtárgyvédelemmel kapcsolatos építész-szakmai, közszolgálati - de az utóbbi években egyre inkább a hatósági és szakhatósági feladatok ellátása is.
Nagy vihart kavart a szakmában a 2012. július 1-én életbe lépett új kulturális örökségvédelmi törvény, amely új helyzetet teremtett a műemlékvédelem területén dolgozó szakemberek számára, egyszersmind az önkormányzatok szerepe és hatásköre felerősödött. Önálló építésügyi hatóságként - szakhatóságok bevonásával - maguk folytatják le az építésügyi hatósági eljárást és az engedélyezést. Az új rendelet hatására a korábbi elnök, dr. Tamási Judit lemondott, helyére Balog Zoltán emberi erőforrások minisztere Cselovszki Zoltánt nevezte ki - akinek nevéhez kötődik egyébként a KÖH korábbi megalapítása. A régi/új vezető reményét fejezte ki az iránt, hogy az egyik legfontosabb háttérintézményt úgy fogja vezetni, hogy azzal a múzeumi és örökségvédelmi szakemberek, valamint a gazdasági élet szereplői is elégedettek lesznek.
Az új rendszer bevezetésétől számított bő 2 hónap elteltével azonban a kormány múlt keddi ülésén döntött a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal teljes és azonnali - szept.15-i - megszüntetéséről.
Mi lesz ezután? Mennyire érinti a megszűnés a folyamatban lévő ügyeket? Az átalakulás ideje alatt eleshetnek-e pályázati pénzektől a beruházók? Lehet-e örökségvédelmi szemléletű az új struktúra? Végleg eltűnnek a műemlékvédelemhez kapcsolódó szakmák? Megerősödnek a civil szervezetek? Van élet a KÖH után?
Ezekre a kérdésekre keressük a választ a szakma képviselőivel a 2012. október 18.-án megrendezésre kerülő
"2. Műemlékvédelmi konferencia az új szabályozás tükrében"
Élő műemlék felújítás fenntarthatósági szempontok mentén
című szakmai konferencián. A konferencia első részében felkért neves szakemberek közreműködésével - és a szaksajtó képviselőinek bevonásával - Szakmai dialógus jelleggel kifejezetten az új szabályozási rendszer kerül megvitatásra.
A konferencia második részében tervezők, építési szakértők fenntarthatósági szempontok mentén megvalósult projekteket mutatnak be.
Szakmai partnerek, résztvevők: Ráday Mihály, Aczél Gábor (MUT), Cselovszki Zoltán, Dr. Mezős Tamás, Mányi István, Riez Gyula, ICOMOS, egyéb civil szervezetek képviselői.
- Időpont: 2012. október 18.
- Helyszín: Lurdy Konferencia és Rendezvényközpont, 1. emelet Lurdy terem (1097, Budapest, Könyves Kálmán krt. 12-14.)
A konferencia Magyar Mérnöki Kamaránál történő akkreditációja folyamatban van.
KONFERENCIA PROGRAM
- 08:15 Regisztráció
- 09:00 Köszöntő, megnyitó - Varga István, szakmai igazgató, REECO Hungary Kft.
- 09:10 Fókuszban a kulturális és örökségvédelmi törvény változásai - Cselovszki Zoltán, elnök, Kulturális Örökségvédelmi Hivatal
- 09:30 Szakmai alapú örökségvédelmi stratégia vázlata - Dr. Mezős Tamás, építész
- 09:50 A kulturális és örökségvédelmi törvény szakmai szempontok mentén - Magyar Mária, főosztályvezető, Belügyminisztérium Építésügyi Főosztály *
- 10:10 Településfejlesztés és örökségvédelem - Pálfy Sándor, egyetemi tanár, Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Urbanisztika Tanszék *
- 10:30 Az új szabályozás főépítész szemmel - Rátkai Attila, főépítész, Eger Megyei Jogú Város
- 10:50 Várkert Bazár Pályázati Terv - Mányi István, Ybl díjas építész
- 11:10 Kepes Központ, Eger - Botos Judit, építész
- 11:30 Műemlékvédelem és fenntarthatóság a kivitelező szemével. Lehetőségek, akadályok, megoldások - Zombor Szabolcs, építőmérnök
- 11:50 Kérdések és válaszok
- 12:10 Kávészünet, CEP® kiállítás megtekintése
- 14:30 Pécsi Zsolnai negyed tervezési munkái - Herczeg László, építész
- 14:50 Műemlékek tetőinek felújítása a XXI. század technológiájával - Ferenczy András, építészmérnök, Creaton Hungary Zrt.
- 15:10 Első Pesti Hazai Takarékpénztár műemlék restaurálási munkái - Gyimesi Zsolt, műszaki képviselő, Reneszánsz Kőfaragó Zrt.
- 15:30 Tornyai és az Agóra projekt - Mucsi László, irodavezető, Hódmezővásárhely Városfejlesztési és Üzemeltetési Iroda
- 15:50 Műemlék épületeket érintő tűzvédelmi szabályozás - Lestyán Mária, építészmérnök, Rockwool Hungary Kft.
- 16:10 Legyünk mi is múltunk őrei - Történelmi város rehabilitáció kerámia cseréppel - Hives Zsolt, építészmérnök, projekt szaktanácsadó, Tondach Magyarország Zrt.
- 16:30 Kérdések és válaszok
- 16:50 Zárszó
* felkérés alatt
- Moderátor: Vukoszávlyev Zorán, egyetemi adjunktus, Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Építészettörténeti és Műemléki Tanszék
- Szervező: REECO Hungary Kft.
- Szakmai partnerek: Magyar Mérnöki Kamara Kulturális Örökségvédelmi Hivatal Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Belügyminisztérium
Részvételi díj:
- 11.430 Ft, amely tartalmazza az ÁFÁ-t, 1 kávészünetet, 1 belépőjegyet a kiállításra és a konferenciára.
- Nappali tagozatos diákok részére: 3.500 Ft, amely tartalmazza az ÁFÁ-t valamint 1 belépőjegyet a kiállításra és a konferenciára.
Forrás: REECO Hungary Kft.
Képzések, programok építészeknek